Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W poniedziałek 29 sierpnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał...

W poniedziałek 29 sierpnia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał głośną sprawę czterech skarg kasacyjnych na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzje Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. NSA uchylił wszystkie cztery wyroki!
 Co to oznacza w praktyce?

Wszystkie decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń zostały de facto zakwestionowane a model warszawskiej reprywatyzacji znany między innymi z czasów prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz uznany za niesłuszny.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta uznał to za wielki sukces, z satysfakcją oświadczając, iż „długotrwała walka Komisji Weryfikacyjnej okazała się być skuteczna”.

Rzecznik warszawskiego ratusza Monika Beuth z mniejszym entuzjazmem poinformowała o sensie wyroku: "W ustnych motywach sąd uznał, że nabywcy roszczeń dekretowych (m.in. handlarze roszczeń) nie są stroną postępowania reprywatyzacyjnego i nie nabywają praw do nieruchomości warszawskich (odszkodowania lub użytkowania wieczystego). Wyrok ten oznacza, że nieruchomości wracają do miasta".

Do przełomowego wyroku NSA odniósł się też przewodniczący stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak: „Oznacza to, że setki, jeśli nie tysiące budynków musi natychmiast wrócić do miasta, a nielegalnie zarobiona kasa musi wrócić do państwa. Historyczny dzień”.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…