Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

– Jak podał tygodnik Wprost w 2012 roku, pięciu agentów szpiegujących dla

– Jak podał tygodnik Wprost w 2012 roku, pięciu agentów szpiegujących dla Polski trafiło do więzień w Rosji i Białorusi, a polskie władze zostawiły ich bez żadnej pomocy. Operacja, w której brali udział agenci miała na celu infiltrację białoruskich służb i dotarcie do tajników wojskowych Rosjan. Nasze służby były zainteresowane obroną przeciwlotniczą Białorusi i Rosji. Szczególnie rakietami S-400, dumą rosyjskiego przemysłu. W 2007 roku, w białoruskiej telewizji, nadano reportaż o rozbiciu polskiej siatki szpiegowskiej. Wpadł oficer rosyjskiej armii, któremu kierownictwo powstałych w miejsce WSI służb Wywiadu Wojskowego i Kontrwywiadu Wojskowego zleciły przeniknięcie do FSB, następczyni KGB.

Polska nigdy nie przyznała się do szpiegów. „Stanowisko rządu jest takie, że to nie była nasza ręka. I ja je podtrzymuję” – powiedział tygodnikowi Wprost ostatni szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Oficerowie pracujący przy operacji chcieli wymienić agentów na osoby podejrzewane o szpiegostwo w Polsce na rzecz Białorusi i Rosji. Jednak rząd Platformy Obywatelskiej nie był tym zainteresowany. Pojawiły się też podejrzenia, że agenci zostali podsunięci przez Rosjan, a polskie służby nie były w stanie ocenić, czy przekazywane informacje były prawdziwe.

– Jak informował dziennik Rzeczpospolita, dwa lata po katastrofie smoleńskiej gen. Janusz Nosek szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego podpisał umowę o współpracy z FSB, nie informując o jej podpisaniu premiera, ministrów obrony narodowej, ani spraw wewnętrznych. Według nieoficjalnych informacji FSB mogła dzięki tej umowie prowadzić szerokie i nie do końca kontrolowane działania w Polsce.

Gen. Janusz Nosek został odwołany ze stanowiska szefa SKW. Prokuratura badała też czy gen. Janusz Nosek ujawnił rosyjskim służbom tajne informacje, naraził podległego mu funkcjonariusza na dekonspirację oraz nie dopełnił obowiązków przy zabezpieczaniu lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…