Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że skuteczny...

Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że skuteczny polityk to taki, który ma bardzo dobry kontakt z wyborcą. Są jednak zachowania, które mogą skutecznie zniechęcić obywatela przed głosowaniem na danego polityka. Świetnym tego przykładem może być historia rozmowy rzymskiego polityka Publiusza Korneliusza Scypiona Nazyki z przypadkowym obywatelem rzymskim.

Scypion Nazyka był rzymskim politykiem działającym w połowie II wieku p.n.e. Posiadał wybitne arystokratyczne pochodzenie – jego matka była córką Scypiona Afrykańskiego Starszego. Co interesujące, w trakcie swojego życia otrzymał przydomek Serapion, gdyż zdaniem wielu był podobny do pewnego sprzedawcy świń o takim imieniu1.

Scypion Nazyka, jak każdy polityk przed wyborami, pewnego razu przechadzał się ulicami Rzymu i próbował zdobyć poparcie wyborców poprzez kurtuazyjne rozmowy z prostymi obywatelami i dawanie im podarków. W trakcie swojego spaceru przypadkiem napatoczył się na człowieka wracającego z pracy na roli, który miał niezwykle spracowane i twarde dłonie. Scypion Nazyka miał wówczas zapytać: „Na bogów, czy ty na nich chodzisz?”. Jak się okazało nieostrożna uwaga spowodowała, że wielu prostych ludzi odebrało to jako szyderstwo i Scypion nie wygrał wyborów.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…