Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W średniowieczu wierzono, że w naszych szkieletach znajduje się tajemnicza...

W średniowieczu wierzono, że w naszych szkieletach znajduje się tajemnicza kość luz, w której – według uczonych żydowskich – miała rezydować ludzka dusza. I to właśnie z owej kości, a nie z prochu, ludzie mieli zmartwychwstać w dniu sądu ostatecznego, w co z kolei żarliwie wierzyli chrześcijanie.

Jednak dlatego, że nikt nie mógł wskazać, o którą kość tak naprawdę chodzi, a i dziś anatomowie milczą w tej sprawie, w wiekach średnich, nieco upraszczając i nie wchodząc w szczegóły, upowszechnił się niepokojący zwyczaj pogrzebowy, tzw. mos Teutonicus. Polegał on na dzieleniu (a de facto rąbaniu) zwłok ludzi o wysokim statusie społecznym – przede wszystkim dostojników świeckich i duchownych – na części i gotowaniu ich w wodzie z winem lub octem tak długo, aż tkanki kostne oddzieliły się od tkanek miękkich. W ten sposób pozyskiwano czysty, biały szkielet, który można było transportować na duże odległości w ustalone wcześniej miejsce pochówku zmarłego, nie narażając się przy tym na rozliczne okropności związane z postępującym rozkładem ciała. Przy tym procedurę tę stosowano również dlatego, że umierający w odległych krainach możnowładcy chcieli w przyszłości zmartwychwstać w towarzystwie członków swoich rodzin: praszczurów, rodziców, małżonków, dzieci, wnuków, prawnuków i kolejnych zstępnych, a nie jakichś obcych osób, nie daj Bóg, niechrześcijan!

Kiedy w XIII wieku w dalekim Tunisie podczas jednej z wypraw krzyżowych zmarł król Francji Ludwik IX zwany Świętym, także jego ciało podzielono na kawałki. Królewskie kości trafiły niebawem do Francji do opactwa Saint-Denis, gdzie wzniesiono władcy wystawny nagrobek, z kolei jego wnętrzności pochował na Sycylii w jednej z tamtejszych świątyń jego brat Karol Andegaweński. Taką samą procedurę zastosowano również w przypadku syna zmarłego władcy, a więc Filipa III Śmiałego, co wywołało niebawem burzliwą debatę w świecie teologów. W jej wyniku pod koniec września 1299 roku papież Bonifacy VIII zakazał mos Teutonicus jako czegoś okropnego i niechrześcijańskiego.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…