Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

August Agbola O’Brown (ur. 22 lipca 1895 w Lagos, zm. 8 września 1976 w...

August Agbola O’Brown (ur. 22 lipca 1895 w Lagos, zm. 8 września 1976 w Londynie) był polskim muzykiem pochodzenia nigeryjskiego.

Powszechnie uważany jest za jedynego czarnoskórego uczestnika powstania warszawskiego. Istnieje jednak szereg wątpliwości, czy aby na pewno brał w nim udział.

Przede wszystkim informacje o jego zaangażowaniu pochodzą od niego samego. W 1949 roku zgłosił się do ZBoWiD (Związek Bojowników o Wolność i Demokrację). W ankiecie personalnej napisał, że brał udział w obronie Warszawy w 1939 roku, a także w powstaniu warszawskim.

Według własnej relacji, miał nosić pseudonim „Ali”, należeć do oddziału dowodzonego przez kaprala Aleksandra Marcińskiego ps. „Łabędź” oraz walczyć na terenie Śródmieścia. Po nazwisku dowódcy historycy ustalili,
 że chodziło o batalion Iwo walczący na terenie Śródmieścia Południowego.

Problem w tym, że nie zachowały się prawie żadne relacje mogące potwierdzić tę historię. Wyjątek stanowią dwie relacje autorstwa powstańca Jana Radeckiego „Czarnego”. (U góry: zdjęcie, które czasami przedstawiane jest jako autentyczna fotografia O'Browna z czasów powstania, w rzeczywistości jest kadrem z komunistycznego, hagiograficznego filmu „Żołnierz zwycięstwa” z 1953 r.,
 w którym „Ali” odgrywał komunistycznego interbrygadzistę).

W jednej relacji Jan Radecki twierdził, że widział czarnoskórego mężczyznę przechodzącego ulicą niedaleko stanowiska dowodzenia batalionu „Iwo”.
 W innej wersji Radeckiego, czarnoskóry miał być widziany już na stanowisku dowodzenia batalionu. To wszystko. Brak jest jakichkolwiek innych konkretnych poświadczeń, co dziwi tym bardziej, że w tamtym okresie czarnoskóry mężczyzna z pewnością budziłby pewną sensację wśród kolegów. Jego rodzina również nie była w stanie potwierdzić historii.

Co jeszcze ciekawsze, istnieje deklaracja z 1965 roku, podpisana przez O'Browna, który w tym czasie mieszkał już w Londynie, w której pisze on, że wojnę spędził w obozach koncentracyjnych, w tym 4 lata w Treblince (od 10 maja 1940 r. do 10 października 1944 r.). Warto dodać, że obóz zagłady w Treblince funkcjonował od lipca 1942 roku do listopada 1943 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…