Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Bill Clinton z jednym z ocalałych z eksperymentu z Tuskegee, 1997 r. Badanie...

Bill Clinton z jednym z ocalałych z eksperymentu z Tuskegee, 1997 r.

Badanie Tuskegee było nieludzkim eksperymentem medycznym, który trwał od 1932 do 1972 roku w Tuskegee w stanie Alabama w USA.
Celem było zbadanie naturalnego przebiegu kiły u mężczyzn rasy czarnej. Początkowo badania obejmowały leczenie chorych, ale w latach czterdziestych XX wieku uległo to zmianie. Zamiast leczenia naukowcy postanowili obserwować postęp choroby w przypadku braku leczenia.

Tym, co czyni to badanie szczególnie smutnym, jest fakt, że uczestnicy badania nie byli świadomi jego prawdziwej natury i kiedy w latach czterdziestych XX wieku odkryto leczenie kiły penicyliną, badacze nie zaproponowali jej uczestnikom. Zostawili mężczyzn bez leczenia,
 aby kontynuować monitorowanie postępu choroby.

Do zakończenia eksperymentu z 399 osób, na których przeprowadzano badania, przy życiu pozostało jedynie 74. 28 osób zmarło z powodu kiły,
 a 100 z powodu powikłań przez nią wywołanych. Zarażonych było 40 ich żon, a 19 dzieci urodziło się z kiłą wrodzoną. Badanie to stało się symbolem naruszeń etyki w medycynie i doprowadziło do przyjęcia wielu standardów etycznych i regulacji chroniących prawa i bezpieczeństwo uczestników badań. W 1972 roku, po tym, jak sprawa stała się znana opinii publicznej, badania przerwano.

W 1997 roku prezydent Bill Clinton wygłosił przeprosiny:

„Rząd Stanów Zjednoczonych zrobił coś, co było złe – głęboko, moralnie złe. Tu nie chodzi tylko o pamięć o wstydliwej przeszłości w celu rekompensaty i naprawy naszego państwa, tu chodzi także o pamięć o przeszłości w celu budowy lepszej teraźniejszości i przyszłości”.

Ostatnia z osób biorących udział w eksperymencie zmarła w 2004 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…

Więcej faktów