Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Powstanie Warszawskie – przygotowania do rozmów kapitulacyjnych. Przedstawiciele...

Powstanie Warszawskie – przygotowania do rozmów kapitulacyjnych. Przedstawiciele Polskiego Czerwonego Krzyża i Rady Głównej Opiekuńczej negocjują z niemieckimi oficerami ewakuację ludności cywilnej z Warszawy, 30 września 1944 roku.

Flaga PCK została uszyta w nocy z 28 na 29 września 1944 roku przez jedną z pielęgniarek szpitala powstańczego PCK przy ul. Mokotowskiej 13 – Jaworzyńskiej 2 na polecenie Hieronima Bartoszewskiego, komendanta tego szpitala.
Dwukrotnie, 29 i 30 września 1944 roku, flaga towarzyszyła polskiej delegacji biorącej udział w rozmowach kapitulacyjnych Powstania Warszawskiego z gen. Erichem von dem Bachem w Ożarowie.
Flaga przetrwała Powstanie. Hieronim Bartoszewski zabrał ją ze sobą z Warszawy do Krakowa, dokąd był ewakuowany szpital, którym kierował. Po likwidacji szpitala w maju 1945 roku doktor przywiózł flagę do Wrocławia, gdzie była pieczołowicie przechowywana w domu rodzinnym państwa Bartoszewskich przez 75 lat. Dzieci doktora – Jerzy Bartoszewski, Maria Czernecka i Ewa Bartoszewska-Stróżyk przekazały flagę, a także inne pamiątki po swoim ojcu do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…