
Źródło: wielkahistoria.pl
Więcej informacji:
- Polska dynastia Wazów miała tragiczny los, bo wszystkie ich dzieci rodziły się słabe, chorowite lub martwe, nie dożywały dorosłości, co zakończyło ciągłość rodu.
- Przepowiednie wieściły brak potomków z małżeństwa Jana Kazimierza i Ludwiki Marii ze względu na jej wiek, mimo że szybko zaszła w ciążę po ślubie.
- Porody w czasach baroku były trudne, często stwarzano dodatkowe ryzyko poprzez zabiegi takie jak flebotomia, co było uznane za cudowny sposób na uratowanie życia matki.
- Wysoka śmiertelność wśród noworodków była powszechna w XVII wieku, ale szczególnie dotkliwa dla polskiego dworu królewskiego, gdzie żadnemu z dzieci nie udało się przeżyć dłużej niż kilka lat.
- Bardzo zła higiena barokowej Europy, brak toalet w pałacach przyczyniały się do złych warunków dla ciężarnych i noworodków, co było normą nawet wśród arystokracji.
- Pod koniec XVI wieku choroby weneryczne, obecne na polskim dworze, mogły być jedną z przyczyn problemów zdrowotnych dzieci Wazów.
- Hipoteza dotycząca dziedzicznej przypadłości, być może wrodzonej choroby genetycznej, mogła być powodem dla wysokiej śmiertelności potomków dynastii Wazów.
Komentarze