![Amerykański fizyk Harold Agnew trzyma rdzeń bomby atomowej o nazwie Fat Man, która zostanie zrzucona na japońskie Nagasaki, 1945 rok.
Jako młody badacz nuklearny, Agnew dołączył do zespołu naukowców w Chicago, którzy zbudowali Chicago Pile-1, pierwszy na świecie reaktor nuklearny. Następnie przeprowadził się do Nowego Meksyku, aby dołączyć do Projektu Manhattan, gdzie pomógł opracować akcelerator cząstek, używany do testowania skuteczności różnych projektów bomb nuklearnych. Agnew był na pokładzie amerykańskiego bombowca The Great Artiste, który towarzyszył Enola Gay podczas zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Według jego nekrologu w New York Times,
„[był] jedyną osobą, która była świadkiem całego przedsięwzięcia [atomowego], od reaktora, po broń i Hiroszimę”.
Agnew nigdy nie wyraził żalu ani cienia skruchy za swoją rolę w bombardowaniu atomowym Japonii, w którym zginęły i zostały okaleczone setki tysięcy cywilów. „Szczerze mówiąc, w tamtym czasie uważałem, że na to zasłużyli” — powiedział BBC w 2005 roku — „i jeśli mam być szczery, nadal uważam dokładnie tak samo”. Dodał, że „na wojnie nie ma niewinnych cywilów. Każdy coś robi, przyczynia się do wysiłku wojennego, buduje bomby. To, co zrobiliśmy, w dłuższej perspektywie, uratowało wiele istnień ludzkich i jestem dumny, że byłem tego częścią”.
Po wojnie Agnew wrócił do Los Alamos National Laboratory, gdzie awansował aż na stanowisko dyrektora.](/uimages/services/faktopedia/i18n/pl_PL/202501/1738255828_by_Moonshield_500.jpg?1738255858)
Źródło: joemonster.org_
Więcej informacji:
- William Patrick Hitler, bratanka Adolfa Hitlera, urodził się w Liverpoolu w 1911 roku, początkowo wspierał ideologię nazistowską, ale po nieudanych próbach wyciągnięcia pieniędzy od stryja, opublikował artykuł "Dlaczego nienawidzę swojego stryja" i zmienił nazwisko na Stuart-Houston, osiedlając się w USA.
- Pierwszą znaną nauce latimerię złowiono 22 grudnia 1938 roku u ujścia rzeki Chalumna. Odkrycie to zmieniło postrzeganie historii gatunku, który uznawano za wymarły 60-70 milionów lat temu.
- Podczas wyzwolenia Auschwitz II-Birkenau przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku, obóz był świadkiem eksterminacji około 1,1 miliona Żydów i innych ofiar. Wyzwolenie to stało się podstawą dla obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
- Agnew, młody badacz nuklearny, był kluczową postacią w Projekcie Manhattan i świadkiem zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Po wojnie awansował na dyrektora Los Alamos National Laboratory.
- Zwyczaj dziadów śmigustnych w Małopolsce to ludowa tradycja wielkanocna związana z symboliką płodności i przynależności do natury, nadal kultywowana w wsiach Dobra i Wiśniowa.
Miejsca i daty:
- Liverpool, 1911 - narodziny Williama Patricka Hitlera
- Reichstag, 1932 - Adolf Hitler zostaje kanclerzem Niemiec
- USA, 1940 – William Patrick zmienia nazwisko na Stuart-Houston
- Chalumna, 22 grudnia 1938 – złowienie pierwszej latimerii
- Auschwitz II-Birkenau, 27 stycznia 1945 – wyzwolenie obozu
- Chicago i Nowy Meksyk – miejsca związane z Projektem Manhattan
- Dobra i Wiśniowa – miejsca kultywowania zwyczaju dziadów śmigustnych
Komentarze