Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Crow0

Zamieszcza fakty od: 10 października 2013 - 14:33
Ostatnio: 2 września 2016 - 13:39
  • Faktów na głównej: 26 z 26
  • Punktów za fakty: 1800
  • Komentarzy: 20
  • Punktów za komentarze: 19
 
[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
13 listopada 2013 o 9:51

No tak. W sumie każdy mężczyzna płacze. Tylko nie tyle co on. Mnie się takie lalki nie podobają. Ale to rzecz gustu.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
13 listopada 2013 o 9:41

Jak zwykle wszyscy mądrzy. Z doświadczenia wiem, że jak przyjdzie co do czego, to ludzie się na takich "prostych" rzeczach wykładają.

[fakt]
Ocena: 1 (Głosów: 1) | raportuj
7 listopada 2013 o 14:32

Mudzina dodała już bardzo podobny fakt, znajdziesz go stronę wcześniej w poczekalni.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
6 listopada 2013 o 10:21

Dzisiaj wystartowała grafika spamowa... Tak samo jak wczoraj, przedwczoraj itd., Za jej pomocą reklamodawca i spamer może zlokalizować nasz numer telefonu! Jest w 100% wkurzająca i jest za darmo!

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
6 listopada 2013 o 10:11

Nie byłabym tego taka pewna... Założę się, że ponad połowa ludności naszego kraju nie jest w stanie wymienić kolejno naszych sąsiadów, a co dopiero zna powyższe fakty.

[fakt]
Ocena: 1 (Głosów: 1) | raportuj
4 listopada 2013 o 19:06

Szukasz flagi Polski? Względem środka - mapy kontynentów znajduje w dolnym, lewym rogu tegoż środka, obok flagi Japonii i Danii.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
2 listopada 2013 o 18:46

Nie napisałam, ze husarza można uznać za jazdę późnośredniowieczną ogólnie. Cytuję siebie: "Husarię Polską można uznać za jazdę renesansową tylko na początku jej istnienia, choć jako, że powstała w początkach XVI wieku, można i powiedzieć że była późno-średniowieczną jazdą" Jak możesz przeczytać husaria powstała na początku renesanu/końcu średniowiecza w Polsce. Z początku była to jazda lżejsza, na wzór raców. Polscy husarze walczyli w kolczugach. Jako, że husaria istniała przez 250 lat, nie można jej przypisać do jakiejkolwiek epoko sensu stricte. W tej kwestii się zgadzamy. Po prostu rozwinęłam nieco temat dzikijastrzomba Co do Skandynawów pisałam o średnim wzroście. Nie twierdzę, że wszyscy byli wysocy, gdyż byłoby to dalece niestosowne. Źródła pisane jednak podają, iż byli oni średnio nieco wyżsi od południowców. Widać to i dziś. Wpływa na to kultura, sposób życia, a nie tylko klimat. To właśnie zupełnie inna kultura, związki plemienne, sposób życia różnił Wikingów od kontynentalnej, feudalnej Europy. U Wikingów wysoki mógł mieć lepiej Ludzie Europy Zachodniej widywali Wikingów. I to co najmniej od 793 roku, kiedy zaczęli grabić wschodnie wybrzeża państewek Wielkiej Brytanii (Nortumbria np.). Normanowie, którzy osiedlili się nieco później na północy Francji także byli Wikingami. Także Ci wojownicy byli zachodowi znani.

[fakt]
Ocena: 3 (Głosów: 3) | raportuj
2 listopada 2013 o 11:20

Raz. Na Faktopedii mało jest husarii. Dwa, nie każdy tak chętnie sięga po artykuły z wiki, ale za to chętniej sięgnie po fakty z tej strony. Trzy, wiedzę, potrzebną do stworzenia grafik, czerpię głównie z książek, no chyba, że fakty z źródeł które podaję wyglądają bardzo przyzwoicie. Nie wiem dlaczego poruszyłeś kwestię piór, stworzyłam inną grafikę o skrzydłach husarskich, więc tekst winien być wymierzony raczej w tamtą. Przeznaczenie bojowe piór jest tam opisane. W głównej mierze skrzydła miały utrudniać ciosy na plecy, a także chwytanie w arkan (liny, rodzaj lassa). Co do wyższości husarii nad samurajami, czy też odwrotnie nie chcę się wypowiadać, ale chyba trzeba. Dwie różne kultury, nieco inne wartości moralne, samurajowie z kodeksami honorowymi i wyuczonymi, restrykcyjnymi ciosami. No chyba, że mówimy o samurajach pałających się nie tylko szermierką. W końcu istniały oddziały samurajów z włóczniami (tzw. yari), nawet walczących konno. Teoretycznie więc starcie tych dwóch jednostek byłoby możliwe. Na koniu. Inną kwestią byłaby walka pieszo. Husarskie pałasze to broń dynamiczna, niezwykle szybka i zwrotna. Katana ma sens w przypadku udanego cięcia, a kontruje się nieco gorzej. Miałam szansę wypróbować i jedną i drugą broń, takie też wyciągnęłam wnioski jak powyżej.

[fakt]
Ocena: 3 (Głosów: 3) | raportuj
1 listopada 2013 o 22:08

Kwestia genów jak, ocieplenia związanego z średniowiecznym optimum klimatycznym. Wikingowie, bo mówiąc o Skandynawach miałam tychże na myśli, stali się najbardziej aktywni we wczesnym okresie tej epoki. Ochłodzenie nastąpiło dopiero po 1350r. w tym okresie średnia spadała by w ok. XVIII w. wynosić lekko ponad 150cm (zależy od źródeł). Pamiętajmy jednak, że średnia nie jest najlepszym wyznacznikiem (podobnie jak z średnimi pensjami w naszym kraju). Ludzie wysocy, w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, wtedy istnieli, ale było ich mniej znacznie. U Skandynawów panował kult siły i tężyzny fizycznej. Ludzie Ci nieraz stawali się możnymi panami nie dzięki pochodzeniu, a sile i warunkach fizycznych. Wyprawy łupieżcze powodowały, iż mimo ciężkich warunków pod uprawę roślin i hodowlę zwierząt, stać ich było na zakup dodatkowych porcji żywności. Odpowiednia dieta oparta m.in. na rybach też dawała swoje. W Skandynawii rodzili się wojownicy, niczym w starożytnej Sparcie. W Europie na ogół rodziłeś się w biedzie, a system feudalny nie sprzyjał Ci jeśli byłeś wysoki i potrzebowałeś więcej pożywienia, miejsca, materiału na uszycie ubrania itp...

[fakt]
Ocena: 3 (Głosów: 3) | raportuj
1 listopada 2013 o 17:56

Różne źródła podają różne statystyki. Pamiętam, że w jednej z książek (myślę, że była książka Régine Pernoud) przeczytałam o średnim wzroście nie przekraczającym 1,60m. Tyczy się to raczej zachodniej Europy. Jako nieco wyżsi byli przedstawiani niektórzy Skandynawowie, o których średnia mogła być nawet 10-15cm większa. Taki Kazimierz Jagiellończyk mierzył 1,74m i był uważany za wysokiego. O dziwo z tego co wiem Amerykanie przeprowadzili kiedyś badania dotyczące średniej wzrostu. Na wzrost wpływ ma poziom higieny, gospodarka, czy nawet klimat danego państwa. Jak by się zastanowić nad tym drugim faktem, to może być w tym wiele racji. Przed XI w. historycy zaobserwowali podwyższenie średniego wzrostu w Europie (na podstawie kronik, z których wyliczali średnią). Związane to było z średniowiecznym optimum klimatycznym i podniesieniem się średnich temperatur. Zmieniło się to jednak po roku 1350 i tzw. "Małej epoce lodowej", która spowodowała, że wskutek sroższych zim i mniejszych plonów łatwiej było przetrwać niższym ludziom z uboższych warstw społecznym (mniejsze zapotrzebowanie energii, większe szanse na przeżycie, a także lepsza gospodarka cieplna organizmu). Husarię Polską można uznać za jazdę renesansową tylko na początku jej istnienia, choć jako, że powstała w początkach XVI wieku, można i powiedzieć że była późno-średniowieczną jazdą (w Polsce romantyzm pojawił się nieco później niż we włoszech). Za średniowieczem przemawia też i fakt, że z początku husaria używała kolczug, kirysy pojawiły się po reformach Batorego, a jeszcze później zbroje karacenowe.

[fakt]
Ocena: 2 (Głosów: 2) | raportuj
1 listopada 2013 o 17:13

A średnio mierzyli podobno ok. 1,60m :D. Na pewno nieco więcej niż średnia wzrostu w średniowieczu.

[fakt]
Ocena: 1 (Głosów: 1) | raportuj
1 listopada 2013 o 13:17

Jaki kraj taki pozew. Nikt nie twierdzi, że Ameryka jest krajem inteligentów.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 2) | raportuj
31 października 2013 o 11:06

Sarkazm jest dobry jeśli błąd wynika z ignorancji, niewiedzy. W tym przypadku to po prostu brak szacunku, ot rzecz zupełnie nieobca w Polskim internecie. Wszak można hołdować myśli "jeśli kogoś nie znam, to wszystko o nim wiem. Poza tym taka młoda już nie jestem by mnie młodzieżą nazywać.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 2) | raportuj
31 października 2013 o 8:53

Kwestia przeredagowania. Na początku fakt brzmiał trochę inaczej, dodałam parę słów i nie usunęłam nawet. Po co ten hejt? Można grzeczniej.

[fakt]
Ocena: 3 (Głosów: 3) | raportuj
29 października 2013 o 21:58

Jest niezwykle ważne by tacy ludzie chodzili po Ziemi. Bezdusznym koncerny farmaceutyczne żal pewnie by dupę ściskał, gdyby coś takiego stało się dziś.

Zmodyfikowano 1 raz Ostatnia modyfikacja: 30 października 2013 o 12:10

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
29 października 2013 o 20:37

Ikkon, nie wprowadzaj zamętu proszę. Fakt dotyczy kraba palmowego - największego lądowego stawonoga (żyje praktycznie wyłącznie na lądzie), który okazjonalnie przebywa w wodzie. Krab pacyficzny to zwierzę typowo wodne, żyjące przydennie, wyjątkowo i okazjonalnie wychodzące na ląd.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
28 października 2013 o 17:12

Słuchajcie, źle to sformułowałam i tyle. We wcześniejszej wersji wpisałam podrodzinę, później chciałam zmienić na rodzinę i zapomniałam o poprawieniu tego co było wcześniej. Mimo blędu systematycznego wiadomo o co chodzi, więc nie ma się o co kłócić Panowie.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
24 października 2013 o 10:14

Casimir, RFSRR (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka) i USRR (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka)... USSR to sobie co najwyżej można rozwinąć jako Union of Soviet Socialist Republics, ale to dopiero po 1922.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
10 października 2013 o 15:21

A nawet i więcej. Lot do Proximy Centauri, która jest najbliższą nam gwiazdą, zaraz po słońcu, trwałby ponad 10 tys. lat. Nic jednak, według większości naukowców, nie wskazuje na to by w układzie Proximy istniały planety, których warunki sprzyjałyby powstawaniu życia.

[fakt]
Ocena: 0 (Głosów: 0) | raportuj
10 października 2013 o 14:43

Casmir avrukhovi chodziło o to, że napisałeś "tą" planetoidę, zamiast "tę" planetoidę. Osobiście mnie też to wkurza więc przygotowałem trochę wskazówek na przyszłość mianownik (ta) planetoida dopełniacz (czego) planetoidy celownik (o tej) planetoidzie biernik (tę) planetoidę narzędnik (z tą) planetoidą miejscownik (o tej) planetoidzie wołacz (TY!) planetoido Załączam też pomocne linki: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2227 http://filolozka.brood.pl/ta-czy-te/

« poprzednia 1 następna »