Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

GabriVanD

Zamieszcza fakty od: 4 grudnia 2017 - 21:50
Ostatnio: 31 grudnia 2022 - 14:46
  • Faktów na głównej: 3 z 41
  • Punktów za fakty: 112
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
poczekalnia
Choć potocznie nazywamy ten dzień zaduszkami, to jego oficjalna nazwa brzmi: Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.
zarchiwizowany
Co roku o tej porze w Polsce wyruszają pielgrzymki. Ich nieodłącznym elementem są religijne przeróbki znanych hitów. W tym roku króluje pobożna wersja najpopularniejszego utworu grupy SB Maffija.
Obrzędy Wielkiej Nocy rozpoczynają się w sobotę po zapadnięciu zmroku. Nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest wspominana w ciągu roku liturgicznego poprzez świętowanie każdej niedzieli, podczas której świętujemy zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.
zarchiwizowany
Dziś mamy niedzielę Laetare, która wyznacza dokładnie połowę Wielkiego Postu, która jest czasem duchowych przygotowań do świąt Wielkiej Nocy.
25 grudnia nie jest tak de facto dniem, w którym na świat przyszedł Jezus. Boże Narodzenie świętujemy wtedy, ponieważ następuję wówczas przesilenie zimowe i dzień staje się coraz dłuższy. Jaki ma to związek z Chrystusem? Mianowice Ojcowie Kościoła porównywali Jezusa do słońca, które oświeca nasze życie.
zarchiwizowany
7 października 1571 r. w okolicach Lepanto miała miejsce decydująca bitwa morska, w której starły się ze sobą floty chrześcijańska i turecka. Pius V, świadom, Komu zawdzięcza cudowne ocalenie Europy, uczynił dzień 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej, a cały ten miesiąc poświęcił modlitwie różańcowej.
zarchiwizowany
Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolstwie zbadał, że spośród katolików, którzy zawarli małżeństwa, 28 proc. rozwiodło się. Dla porównania odsetek rozwodów wśród protestantów to 39 proc., a 35 proc. w przypadku przedstawicieli innych wyznań. Wśród tych, którzy nie mają żadnych związków z religią odsetek rozwodów wynosi ponad 40 proc.
zarchiwizowany
Słynna (głównie z wielu internetowych przeróbek) scena z Adolfem Hitlerem w roli głównej pochodzi z filmu "Upadek" nakręconym w 2004 roku.
Przypowieść Jezusa o miłosiernym Samarytaninie była szokiem dla ówczesnych Żydów, gdyż według niej "bliźnim" jest każdy, a nie tylko przedstawiciel Narodu Wybranego.

1