Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Imhotepp

Zamieszcza fakty od: 12 lipca 2017 - 14:29
Ostatnio: 21 lipca 2018 - 18:47
  • Faktów na głównej: 27 z 36
  • Punktów za fakty: 260
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
Magnetary to gwiazdy neutronowe posiadające niezwykle silne pole magnetyczne. Te zadziwiające obiekty są najsilniejszymi znanymi magnesami we Wszechświecie – miliony razy mocniejszymi niż najsilniejsze magnesy na Ziemi. Magnetar posiada tak silne pole magnetyczne, że jest w stanie wyrwać całe żelazo z ludzkiej krwi z odległości kilku tysięcy kilometrów. Bąble Fermiego to tajemnicza formacja o niesamowitych rozmiarach. Niezwykłe bąble rozciągają się na odległość ok. 50 tysięcy lat świetlnych i znajdują się bezpośrednio powyżej oraz poniżej centrum naszej galaktyki. Powstały dzięki supermasywnej czarnej dziurze i promienują w zakresie gamma.
Mgławice to niezwykłe obłoki gazu oraz pyłu międzygwiazdowego, które od lat zachwycają nas swoim wyglądem. Niektóre z nich przybierają zadziwiający kształt, w tym m.in. przypominają bumerang, naszyjnik, czy ducha. Jedna mgławica przypomina otwartą dłoń, przez co jest nazywana 'ręką Boga'. Do dziś naukowcy nie wiedzą, dlaczego jedna mgławica z wyglądu przypomina wodospad.
Rongorongo to pismo z Wyspy Wielkanocnej, które do dziś nie zostało odszyfrowane. Nie wiadomo kiedy powstało, ani kto je wymyślił. tabliczkę o 180 stopni, po czym kontynuowano czytanie od lewej do prawej. Piktogramy mają kształty roślin, zwierząt oraz symboli geometrycznych. Pismo zawiera nieco ponad 600 unikalnych znaków. Jest to jedyne pismo w rejonie Oceanii, przez co niektórzy sugerują, że mogło przybyć na Wyspę Wielkanocną z dalszych rejonów świata.
Buritaca to miasto położone w głębokiej dżungli w Kolumbii. Wybudowane ok. 1200 lat temu składa się z wielu tarasów, platform, schodów oraz świątyń. Z kolei kilka lat temu w Amazonii archeolodzy odkryli całą sieć skomplikowanych osiedli w których mieszkało od 2 do nawet 8 tysięcy ludzi. Być może zatem także historie o legendarnym mieście Amazonii mogą być prawdziwe.
Dzięki najnowszym odkryciom udało nam się potwierdzić istnienie już prawie 3800 planet pozasłonecznych. Niektóre z nich przejawiają zaskakujące właściwości - najmłodsza planeta ma zaledwie milion lat, największa jest aż 77 razy większa od Ziemi, zaś na planecie z najkrótszym okresem orbitalnym rok trwa zaledwie 2 godziny oraz 10 minut. Z kolei najstarsza planeta powstała aż 12 miliardów i 700 milionów lat temu.
zarchiwizowany
Dysk genetyczny został znaleziony w Kolumbii, ma średnicę 22 centymetrów oraz waży ok. 2 kilogramy. Przedmiot ten został wyrzeźbiony w lidycie, osadowej skale krzemionkowej, składającej się z chalcedonu, kwarcu oraz pirytu. Na dysku pokazano proces powstania istoty ludzkiej: znajdują się tam organy reprodukcyjne mężczyzny oraz kobiety, moment poczęcia, rozwój płodu oraz narodzenie się niemowlęcia. Badacze szacują, że artefakt ten może mieć ponad 6000 lat.
W 1938 roku podczas prac wykopaliskowych pod Bagdadem niemiecki archeolog Wilhelm Konig natknął się na pewien tajemniczy przedmiot. Było to niewielkie gliniane naczynie, w środku którego znajdował się skorodowany miedziany walec. Niezależne eksperymenty wykazały, że obiekt ten działał jak bateria i wytwarzał prąd o niewielkim napięciu od 0,5 V do 2 V.
W styczniu 1936 roku egiptolog Walter Bryan Emery odkrył w Sakkarze mastabę Sabu, w której znajdował się pewien tajemniczy przedmiot. Obiekt ten ma 61 cm średnicy oraz 10 cm wysokości. Dysk składa się z płaskiej misy o okrągłym dnie z trzema delikatnie rzeźbionymi, zaokrąglonymi płatami umiejscowionym co 120 stopni. W środkowej części dysku znajduje się coś na kształt niewielkiej rury. W miejscach wygięcia płatów dysku, na jego obwodzie znajduje się pierścień okrągłego przekroju o średnicy ok. 1 cm. Do dziś nie wiadomo jakie było przeznaczenie tego obiektu. Niektórzy spekulują, że była to tylko misa lub waza na kwiaty, zaś inni że element jakiegoś zaawansowanego urządzenia.
W Chinach znajduje się co najmniej 100 piramid rozsianych po różnych prowincjach. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ przy wielu z nich nie przeprowadzono jeszcze prac wykopaliskowych. Niskie piramidy były budowane z kamienia, natomiast większe piramidalne struktury z ziemi oraz gliny. Zdaniem naukowców, konstrukcje te pełniły rolę grobowców dla cesarzy. Największe piramidy mają boki o podstawie 350 metrów oraz są wysokie na 48 metrów.
Starożytny Egipt słynie z piramid oraz Sfinksa, jednak niewykluczone, że istniała tam jeszcze bardziej nadzwyczajna budowla. Zdaniem starożytnych historyków tzw. Labirynt przerastał swoją świetnością nawet wielką piramidę w Gizie. Labirynt miał się znajdować w Hawarze i mieścił ponad 3000 pomieszczeń, w tym korytarze i sale z bogatymi ozdobieniami. Labirynt miał mieć wymiary 304 na 244 metry. Nie wiadomo kto i kiedy go zbudował. W 2008 roku grupa naukowców dzięki georadarom odkryła zarys budowli znajdującej się pod piaskiem - być może niedługo labirynt zostanie odkopany.