Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

Saluno

Zamieszcza fakty od: 18 maja 2016 - 22:07
Ostatnio: 29 stycznia 2024 - 18:43
O sobie:

Historia. Militaria. Numizmatyka. Polityka. Sztuki Walki. Muzyka Klasyczna. Medytacja. Dieta.

  • Faktów na głównej: 21 z 26
  • Punktów za fakty: 820
  • Komentarzy: 107
  • Punktów za komentarze: 130
 
Film nawiązuje tematycznie do Wojny światów H.G. Wellsa. Na Ziemię przybywają przedstawiciele bardziej rozwiniętej cywilizacji z Marsa. Marsjanie deklarują, że jedyne, czego pragną, to miłość (i jej najsłodszy wyraz – ludzka krew). Jednak ten punkt wyjścia jest tylko pretekstem – o wiele bliższe związki wykazuje film z utworami fantastyki politycznej, takimi jak Limes inferior Zajdla. Główny nacisk położony został na wpływ mediów na rzeczywistość, na jej kreowanie (co jest zresztą hasłem przewodnim stacji telewizyjnej w tym filmie) zamiast prezentowania. Media i władze agresywnie współpracują z najeźdźcami – organizują aparat przymusowego oddawania krwi i zapewniania Marsjanom miłości przez pozbawienie ludzi tego, co kochali do tej pory. Po kilkunastu dniach Marsjanie odlatują, a media zaczynają ich przedstawiać jako krwawych najeźdźców. Reżyseria: Piotr Szulkin. Scenariusz: Piotr Szulkin. Gatunek: Dramat / Sci-Fi. Produkcja: Polska. Premiera: Październik 1981 (Świat). Nagrody: Film dostał 1 nominację.
Dzisiejsze firmy technologiczne przekrzykują się, która to ma do zaoferowania produkty lepszej jakości. Weźmy za przykład żarówki.. dzisiejszym, najnowocześniejszym, wchodzącym już powoli do standardu rozwiązaniem, jest stosowanie oświetlenia LED. Zachwala się żywotność LEDowych żarówek, które mogą świecić nawet 100 tysięcy godzin! Natomiast żywotność klasycznych żarówek żarowych liczy się na mniej więcej tysiąc do dwóch tysięcy godzin. Tymczasem w siedzibie straży pożarnej na 4550 East Avenue w Livermore, w Kalifornii wesoło świeci sobie, nieprzerwanie od 120 lat, wyprodukowana przez Shelby Electric Company taka właśnie, żarowa żarówka. Albo taki Oxford Electric Bell, dzwonek elektryczny dzwoniący nieprzerwanie od 1840 roku, czyli już 181 lat! Jest to jednocześnie najdłużej działającą bateria na świecie. Od tego czasu minęło już grubo ponad 100 lat, biorąc pod uwagę tempo rozwoju technologii wydawać by się mogło, że dzisiejsze urządzenia spokojnie będą działać nieprzerwanie przez pokolenia. Tymczasem żywotność dzisiejszych żarówek, baterii czy całych sprzętów takich jak na przykład lodówki, pozostawia wiele do życzenia.
Awers: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi. W otoku awersu: STEPHANVS D G REX POL D PRVS. Rewers: Dwa lwy podtrzymują tarczę z herbem miasta. Między dwoma ozdobnymi krzyżami znak menniczy pierścień Kacpra Goebla, dzierżawcy mennicy w Gdańsku. W otoku rewersu: MONE NO AVR CIVI GEDANENSIS 81. Dukaty Stefana Batorego z wczesnych lat panowania należą do rzadkości.