Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ValarMorgulis

Zamieszcza fakty od: 29 czerwca 2015 - 23:47
Ostatnio: 13 listopada 2018 - 19:14
  • Faktów na głównej: 15 z 18
  • Punktów za fakty: 204
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
Najstarszym chrześcijańskim krajem na świecie jest Armenia. Jego władca Tiridates przyjął chrzest ok. 301 r. n.e.
Wzrost popularności Walentynek w Europie to zasługa powieści Waltera Scotta "Piękne dziewczę z Perth". Akcja tego romansu historycznego rozpoczyna się w wigilię dnia św. Walentego
Na terenie współczesnej Łodzi znajdowały się niegdyś dwa miasta! W 1542 roku prawa miejskie nadano osadzie o nazwie Brus.
Przyczyną perskiej inwazji na Grecję kontynentalną był bunt miast jońskich, któremu wsparcia udzielili mieszkańcy Aten. Jak podaje Herodot, król Dariusz wpadł w taką wściekłość, że nakazał swojemu słudze aby ten przed każdym posiłkiem trzy razy powtarzał zdanie: "Panie, czy pamiętasz o Ateńczykach?"
Na Warszawskim Bródnie spoczywają szczątki nubijskich biskupów z okresu wczesnego średniowiecza. Zostały tu przywiezione przez polskich archeologów prowadzących wykopaliska w Faras.
Podczas sejmu elekcyjnego w 1669 roku, zirytowana knowaniami senatu szlachta, ostrzelała przeciągających obrady senatorów.
W Lutomiersku (aglomeracja łódzka) jedną z atrakcji jest jedyny w Polsce nadal używany most tramwajowy, przystosowany wyłącznie do ruchu tramwajowego.
W Garni (Armenia) znajduje się jedna z najlepiej zachowanych hellenistycznych świątyń. Zrekonstruowano ją w latach 60. przy użyciu oryginalnych materiałów.
Tajemnicza cywilizacja Urartu przez kilkaset lat (IX-VI w. p.n.e.) walczyła o prymat na Bliskim Wschodzie. Przyczyny jej upadku nadal stanowią przedmiot dociekań historyków.
Na terenie współczesnej Polski został koronowany na króla Rusi Daniel Romanowicz. Działo się to w 1253 roku w Drohiczynie.