Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

grafzero

Zamieszcza fakty od: 21 lipca 2015 - 10:37
Ostatnio: 20 lutego 2020 - 21:56
  • Faktów na głównej: 18 z 25
  • Punktów za fakty: 393
  • Komentarzy: 5
  • Punktów za komentarze: 3
 
Ojczym Juliusza Słowackiego, August Becu, to Doktor z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Prawdopodobnie ukazanie przez Mickiewicza tej postaci jako zdrajcy zapoczątkowało konflikt obu wieszczów.
W 1915 roku Turcy rozpoczęli eksterminację chrześcijan zamieszkujących Anatolię. W ciągu kilku lat zginęło 750 tysięcy ludzi. Wydarzenia te noszą nazwę Seyfo (tur. "miecz").
Jako oficjalną przyczynę śmierci Adama Mickiewicza podano cholerę. Jednak tuż po zgonie wieszcza zaczęły się pojawiać pogłoski o otruciu. Do dziś badaczom nie udało się ustalić przyczyny śmierci poety.
Konstanty Dobrzyński to jeden z kilku literatów (obok m. in. Tadeusza Dołęgi-Mostowicza), którzy zginęli podczas kampanii wrześniowej. Przed wojną tworzył w Łodzi, był związany ze środowiskami patriotycznymi.
Augustyn z Hippony (święty, biskup i ojciec Kościoła) miał syna z nieprawego łoża.
Popularny "Zajdel" (czyli Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla) to najstarsze polskie wyróżnienie przyznawane twórcom fantastyki.
Z powodu muzułmańskich protestów po publikacji powieści "Szatańskie wersety" śmierć poniosło kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostało rannych. Autor, Salaman Rushdie musiał się ukrywać przez kilkanaście lat.
Dymitr Głuchowski podczas pisania "Metra 2033" publikował fragmenty powieści w Internecie i rozwijał akcję uwzględniając sugestie czytelników.
Zofia Kossak to polska pisarka, która w 1942 r. założyła Radę Pomocy Żydom "Żegota". Przyczyniła się w ten sposób do uratowania 4 tysięcy Żydów. Pisarkę pośmiertnie odznaczono medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.