Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 24 września 2023 - 19:10
  • Faktów na głównej: 39 z 63
  • Punktów za fakty: 955
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
poczekalnia
Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest oddalona od reszty Azerbejdżanu o 40 km. Oddzielają ją tereny prowincji Sjunik, w południowej Armenii. Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest jednocześnie największa eksklawą w Azji oraz najbardziej zmilitaryzowaną na świecie. Stacjonuje tam 1/3 wojska Azerbejdżanu.
Zakarpacie, najbardziej na zachód wysunięty region Ukrainy jest sercem ukraińskich przemytników. Oprócz tuneli i śmigłowców, angażowali do przemytu papierosów nawet ambasadę na Słowacji. Mąż jednej z pracownic ambasady został w 2016 r. schwytany na granicy węgierskiej z 60 tys. paczkami papierosów w busie. Do momentu schwytania zdążył zrealizować 19 kursów pod pozorem przewożenia poczty dyplomatycznej.
Mołdawia, choć nie leży nad morzem, posiada port morski. Wszystko to dzięki dostępowi do Dunaju, którym w dolnej części biegu żeglują statki morskie. Mołdawia ma 570 metrów brzegu Dunaju, nad którym zlokalizowany jest port w Giurgiulesti. Port powstał w 2006 r. dzięki specjalnej umowie Mołdawii z Ukrainą, która udzieliła dostępu do rzeki. Teraz port ma swój udział w transporcie ukraińskiego zboża na globalne rynki.
Według oficjalnych danych w Mołdawii mieszka 2,6 mln mieszkańców. Jednocześnie z danych tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że nawet 1,25 mln obywateli Mołdawii może mieszkać poza granicami kraju.
poczekalnia
GardSerwis to firma ochroniarska na Białorusi, która jako jedyny prywatny podmiot posiada na Białoruś pozwolenie na używanie i noszenie broni palnej. W szkoleniu jej pracowników brała udziała Grupa Wagnera, a założycielem GardSerwisu jest spółka, która zarabiała na sprzedaż do Rosji krewetek, objętych od 2014 r. sankcjami.
poczekalnia
Inguszetia to najmniejsza republika Rosji (3,12 tys. km. kw), ale posiadająca jednocześnie najwyższy przyrost naturalny (11,3 na 1000 osób) w całym kraju. Jest też najbardziej zbuntowanym regionem w Rosji. W 2019 r. na protesty przeciwko zmianie granic republiki wyszło ok. 10% całej ludności Inguszetii. Protesty doprowadziły do dymisji ówczesnego przywódcy tego regionu.
Kazachstan zajmuje 12 miejsce pod względem zasobów ropy naftowej na świecie. Pomimo tego w kraju dochodzi do braków paliwa na stacjach benzynowych. W niektórych regionach w kwietniu sprzedawano je nawet na kartki. Powodem jest fakt, że paliwo w Kazachstanie było najtańsze na całym obszarze poradzieckim i aktywnie przemycano je poza granice kraju.
W Kazachstanie ożywa dyskusja związana z obawami o separatyzm ze strony rosyjskojęzycznej ludności. Jednym z czynników sprzyjającym rozwojowi tego zjawiska jest słaba znajomość kazachskiego wśród innych narodów zamieszkujących Kazachstan. 80% mieszkańców deklaruje znajomość języka kazachskiego, ale zaledwie połowa z nich używa go w codziennym życiu. Najsłabiej znającą kazachski grupą etniczną są lokalni Polacy – tylko 22% z nich twierdzi, że zna państwowy język.
Ponad połowa światowej produkcji uranu przypada na Azję Centralną. Za 45% odpowiada Kazachstan, a kolejne 7% Uzbekistan. Najsilniejszą pozycję w regionie ma koncern rosyjski Rosatom, ale udziały w złożach mają również koncerny chińskie, francuskie, kanadyjskie oraz japońskie.
poczekalnia
Żydowski Obwód Autonomiczny, położony we wschodniej Rosji to jedyna autonomia w tym kraju i pierwsze w nowożytnej historii terytorium ze specjalnymi prawami dla Żydów. Obecnie ludność pochodzenia żydowskiego stanowi mniej niż 1% mieszkańców tego regionu. W Rosji trwa dyskusja na temat likwidacji tej autonomii, którą podgrzewa podobieństwo flagi obwodu do flagi LGBT.