Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 17 września 2022 - 19:13
  • Faktów na głównej: 28 z 48
  • Punktów za fakty: 693
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
W Rosji żyje ponad 12 mln osób należących do narodów turkijskich. Aż 8 mln z nich mieszka na Powołżu, głównie w Tatarstanie, Baszkortostanie oraz Czuwaszji. Od granic z pokrewnym językowo i kulturowo Kazachstanem dzieli ich ok. 50 km w obwodzie orenburskim. Ten bufor nazywany korytarzem kuwandykskim został utworzony specjalnie przez Stalina. Obawiał się, że granica baszkirsko – kazachska będzie korytarzem łączącym turańskie narody z pokrewnymi etnosami w Azji Centralnej. W latach 90 uznano, że istnienie tego buforu uratowało Rosję przed rozpadem.
Konstantin Małofiejew, rosyjski miliarder, który zatrudniał Dugina i Girkina zbudował swój biznes na bankowości inwestycyjnej. W latach 2006 - 2008 w 3 lata do jednej spółki pozyskał od zachodnich inwestorów miliard dolarów. W 2014 r. on i jego relacje z cerkwią w dużej mierze pomogły Putinowi w przejęciu kontroli nad Krymem
22 kraje Afryki Subsaharyjskiej mogą być zagrożone bankructwem – wynika z danych Międzynarodowego Fundusz Walutowego. Największym państwowym kredytorem tych państw są Chiny, które na przestrzeni lat 2000 – 2020 udzieliły pożyczek o wartości ponad 160 mld USD. Jednak najwięcej afrykańskiego długu – około 35% - jest w portfelach międzynarodowych banków.
zarchiwizowany
Tatarstan to jedyna obok Czeczenii, część Federacji Rosyjskiej, która wcześniej ogłosiła niepodległość. W referendum do którego doszło w marcu 1992 mieszkańcy Tatarstanu zdecydowali, że republika powinna być niepodległa. W 1994 r. Tatarstan podpisał umowę federacyjną z Rosją i do tego czasu znajdował się poza reżimem prawnym Federacji Rosyjskiej.
zarchiwizowany
Mieszkańcy Karakałpacji chcą przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości. Ta autonomiczna republika stanowi 40% powierzchni Uzbekistanu i jest zamieszkana przez blisko 2 mln osób, głównie Karakałpaków, Uzbeków oraz Kazachów.
zarchiwizowany
Granica pomiędzy Kazachstanem i Rosją to 7598 km. Jest to najdłuższa, nieprzerwana lądowa granica na świecie.
zarchiwizowany
Budziak - to najbardziej na południe wysunięty region Ukrainy, który jest jednocześnie jednym z największych zagłębi upraw marihuany w Europie.
zarchiwizowany
Czeczeni walczą na Ukrainie nie tylko w rosyjskiej armii. Po stronie ukraińskiej walczą 2 bataliony czeczeńskie im. Szejka Mansura oraz im. Dżohara Dudajewa, która funkcjonują w tym kraju już od 2014 r. Dowódcą ostatniego jest Adam Osmajew, który oskarżany był o organizację zamachu na Władimira Putina w 2012 r. Obecnie formowany jest trzeci batalion z czeczeńskich ochotników z Europy.
W Kołbasnej w Naddniestrzu (w Mołdawii) znajduje się jeden z największych magazynów amunicji w Europie. To pozostałości po radzieckiej 14 Armii. Szacuje się, że może znajdować się tam 19-20,5 tys. ton amunicji i materiałów wybuchowych. Ich wybuch doprowadziłby do dużej katastrofy ekologicznej w regionie.
Pierwszą oficjalną religią państwową na terenach Rosji był islam. W 922 r. od bagdadzkich przedstawicieli Kalifatu Abbasydów przyjęła je Bułgaria Kamska, zajmująca tereny obecnego Tatarstanu. Do przyjęcia chrześcijaństwa na Rusi doszło dopiero w 988 r.