Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 19 stycznia 2023 - 19:47
  • Faktów na głównej: 33 z 54
  • Punktów za fakty: 787
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
poczekalnia
Żydowski Obwód Autonomiczny, położony we wschodniej Rosji to jedyna autonomia w tym kraju i pierwsze w nowożytnej historii terytorium ze specjalnymi prawami dla Żydów. Obecnie ludność pochodzenia żydowskiego stanowi mniej niż 1% mieszkańców tego regionu. W Rosji trwa dyskusja na temat likwidacji tej autonomii, którą podgrzewa podobieństwo flagi obwodu do flagi LGBT.
Kazachstan jest jednym z najbardziej zasobnych krajów na świecie w surowce energetyczne. Pomimo tego, tej zimy dotknął go poważny kryzys energetyczny. 19 z 37 działających elektrociepłowni jest zagrożonych awariami – wskazują dane lokalnego resortu energetyki W tym sezonie na niektórych obiektach czarny scenariusz już się spełnił, w wyniku czego w 30 stopniowym mrozie 150 tys. miasto zostało pozbawione ogrzewania.
Morze Kaspijskie kryje w sobie 3% ogólnoświatowych zasobów ropy naftowej oraz 5% zasobów gazu ziemnego. Ze względu na fakt, że de iure jest traktowany jako jezioro nie podlega międzynarodowym regulacjom prawa morza. Status prawny tego akwenu został uregulowany dopiero w 2018 r., ale wiele zapisów dotąd nie zostało jeszcze wdrożonych w życie.
Nawet 22 mln ludzi w Azji Centralnej może mieć problem z dostępem do czystej i bezpiecznej wody. To blisko 30% całej populacji zamieszkującej region. W walce o wodę doszło już tam do pierwszych starć zbrojnych.
W Dagestanie, najbardziej wielonarodowej republice Rosji, jest aż 14 języków urzędowych. 9 z nich to języki z grupy kaukaskiej, w tym czeczeński, awarski i dargijski. 3 z nich to języki z grupy tureckiej (azerski, kumycki i nogajski), a 2 to języki indoeuropejskie (tacki i rosyjski).
Nachiczewańska Republika Autonomiczna, należąca do Azerbejdżanu jest największą na świecie eksklawą z lądowymi granicami. Republika ma własny parlament, rząd oraz konstytucje. To jedyna część kraju, która ma granicę z Turcją – zaledwie 16 km. Granico azersko – turecka to efekt specjalnych zapisów traktatu w Karsie z 1921 r. pomiędzy Związkiem Radzieckim i Turcją.
W Rosji żyje ponad 12 mln osób należących do narodów turkijskich. Aż 8 mln z nich mieszka na Powołżu, głównie w Tatarstanie, Baszkortostanie oraz Czuwaszji. Od granic z pokrewnym językowo i kulturowo Kazachstanem dzieli ich ok. 50 km w obwodzie orenburskim. Ten bufor nazywany korytarzem kuwandykskim został utworzony specjalnie przez Stalina. Obawiał się, że granica baszkirsko – kazachska będzie korytarzem łączącym turańskie narody z pokrewnymi etnosami w Azji Centralnej. W latach 90 uznano, że istnienie tego buforu uratowało Rosję przed rozpadem.
Konstantin Małofiejew, rosyjski miliarder, który zatrudniał Dugina i Girkina zbudował swój biznes na bankowości inwestycyjnej. W latach 2006 - 2008 w 3 lata do jednej spółki pozyskał od zachodnich inwestorów miliard dolarów. W 2014 r. on i jego relacje z cerkwią w dużej mierze pomogły Putinowi w przejęciu kontroli nad Krymem
22 kraje Afryki Subsaharyjskiej mogą być zagrożone bankructwem – wynika z danych Międzynarodowego Fundusz Walutowego. Największym państwowym kredytorem tych państw są Chiny, które na przestrzeni lat 2000 – 2020 udzieliły pożyczek o wartości ponad 160 mld USD. Jednak najwięcej afrykańskiego długu – około 35% - jest w portfelach międzynarodowych banków.
zarchiwizowany
Tatarstan to jedyna obok Czeczenii, część Federacji Rosyjskiej, która wcześniej ogłosiła niepodległość. W referendum do którego doszło w marcu 1992 mieszkańcy Tatarstanu zdecydowali, że republika powinna być niepodległa. W 1994 r. Tatarstan podpisał umowę federacyjną z Rosją i do tego czasu znajdował się poza reżimem prawnym Federacji Rosyjskiej.