Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 19 grudnia 2023 - 20:53
  • Faktów na głównej: 42 z 65
  • Punktów za fakty: 1064
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
Lud Dżuhuri to na całym świecie około 200 tys. osób. Pomimo małej liczebności reprezentuje go kilku dolarowych miliarderów. Kierowali izraelską armią; stali na czele największego bazaru Europy i wybudowali najdroższy hotel nad Morzem Śródziemnym. Kultywują kaukaskie tradycję, mówią w języku zbliżonym do perskiego, ale wyznają judaizm. Zamieszkują obecnie głównie w Azerbejdżanie, Dagestanie oraz Izraelu.
Na obszarze b. ZSRR mieszka około pół miliona rosyjskojęzycznych Koreańczyków. Większość z nich zamieszkuje Uzbekistan i Kazachstan. Trafili tam w 1937 r. kiedy wysiedlono ich z radzieckiego Dalekiego Wschodu ze względu na podejrzenia o szpiegostwo na rzecz Japonii. Po wojnie wielu z tych Koreańczyków wzięło udział w budowaniu struktur państwowych Korei Północnej.
Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest oddalona od reszty Azerbejdżanu o 40 km. Oddzielają ją tereny prowincji Sjunik, w południowej Armenii. Nachiczewańska Republika Autonomiczna jest jednocześnie największa eksklawą w Azji oraz najbardziej zmilitaryzowaną na świecie. Stacjonuje tam 1/3 wojska Azerbejdżanu.
Zakarpacie, najbardziej na zachód wysunięty region Ukrainy jest sercem ukraińskich przemytników. Oprócz tuneli i śmigłowców, angażowali do przemytu papierosów nawet ambasadę na Słowacji. Mąż jednej z pracownic ambasady został w 2016 r. schwytany na granicy węgierskiej z 60 tys. paczkami papierosów w busie. Do momentu schwytania zdążył zrealizować 19 kursów pod pozorem przewożenia poczty dyplomatycznej.
Mołdawia, choć nie leży nad morzem, posiada port morski. Wszystko to dzięki dostępowi do Dunaju, którym w dolnej części biegu żeglują statki morskie. Mołdawia ma 570 metrów brzegu Dunaju, nad którym zlokalizowany jest port w Giurgiulesti. Port powstał w 2006 r. dzięki specjalnej umowie Mołdawii z Ukrainą, która udzieliła dostępu do rzeki. Teraz port ma swój udział w transporcie ukraińskiego zboża na globalne rynki.
Według oficjalnych danych w Mołdawii mieszka 2,6 mln mieszkańców. Jednocześnie z danych tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że nawet 1,25 mln obywateli Mołdawii może mieszkać poza granicami kraju.
zarchiwizowany
GardSerwis to firma ochroniarska na Białorusi, która jako jedyny prywatny podmiot posiada na Białoruś pozwolenie na używanie i noszenie broni palnej. W szkoleniu jej pracowników brała udziała Grupa Wagnera, a założycielem GardSerwisu jest spółka, która zarabiała na sprzedaż do Rosji krewetek, objętych od 2014 r. sankcjami.
zarchiwizowany
Inguszetia to najmniejsza republika Rosji (3,12 tys. km. kw), ale posiadająca jednocześnie najwyższy przyrost naturalny (11,3 na 1000 osób) w całym kraju. Jest też najbardziej zbuntowanym regionem w Rosji. W 2019 r. na protesty przeciwko zmianie granic republiki wyszło ok. 10% całej ludności Inguszetii. Protesty doprowadziły do dymisji ówczesnego przywódcy tego regionu.
Kazachstan zajmuje 12 miejsce pod względem zasobów ropy naftowej na świecie. Pomimo tego w kraju dochodzi do braków paliwa na stacjach benzynowych. W niektórych regionach w kwietniu sprzedawano je nawet na kartki. Powodem jest fakt, że paliwo w Kazachstanie było najtańsze na całym obszarze poradzieckim i aktywnie przemycano je poza granice kraju.
W Kazachstanie ożywa dyskusja związana z obawami o separatyzm ze strony rosyjskojęzycznej ludności. Jednym z czynników sprzyjającym rozwojowi tego zjawiska jest słaba znajomość kazachskiego wśród innych narodów zamieszkujących Kazachstan. 80% mieszkańców deklaruje znajomość języka kazachskiego, ale zaledwie połowa z nich używa go w codziennym życiu. Najsłabiej znającą kazachski grupą etniczną są lokalni Polacy – tylko 22% z nich twierdzi, że zna państwowy język.