Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

ksobotka

Zamieszcza fakty od: 9 sierpnia 2020 - 15:57
Ostatnio: 8 maja 2022 - 19:33
  • Faktów na głównej: 25 z 41
  • Punktów za fakty: 601
  • Komentarzy: 0
  • Punktów za komentarze: 0
 
poczekalnia
Czeczeni walczą na Ukrainie nie tylko w rosyjskiej armii. Po stronie ukraińskiej walczą 2 bataliony czeczeńskie im. Szejka Mansura oraz im. Dżohara Dudajewa, która funkcjonują w tym kraju już od 2014 r. Dowódcą ostatniego jest Adam Osmajew, który oskarżany był o organizację zamachu na Władimira Putina w 2012 r. Obecnie formowany jest trzeci batalion z czeczeńskich ochotników z Europy.
W Kołbasnej w Naddniestrzu (w Mołdawii) znajduje się jeden z największych magazynów amunicji w Europie. To pozostałości po radzieckiej 14 Armii. Szacuje się, że może znajdować się tam 19-20,5 tys. ton amunicji i materiałów wybuchowych. Ich wybuch doprowadziłby do dużej katastrofy ekologicznej w regionie.
Pierwszą oficjalną religią państwową na terenach Rosji był islam. W 922 r. od bagdadzkich przedstawicieli Kalifatu Abbasydów przyjęła je Bułgaria Kamska, zajmująca tereny obecnego Tatarstanu. Do przyjęcia chrześcijaństwa na Rusi doszło dopiero w 988 r.
Zakarpacie to jedyny region Ukrainy, który graniczy z 4 krajami Unii Europejskiej. Zamieszkuje go ponad 150 tys. osób pochodzenia węgierskiego, z których większość ma zarówno paszport ukraiński jak i węgierski, pomimo że zabrania tego prawo Ukrainy.
Górski Badachszan to jeden z najwyżej położonych regionów świata. Stanowi ponad 40% proc. powierzchni Tadżykistanu, ale zamieszkuje go zaledwie 220 tys. osób z 10 mln populacji tego kraju. W regionie znajdują się duże złoża złota, srebra oraz metali ziem rzadkich.
W Mołdawii, w której mieszka 2,6 mln osób, około miliona ludzi ma obywatelstwo rumuńskie. Ponad 75% społeczeństwa stanowią etniczni Mołdawianie, którzy w większości mówią po rumuńsku.
poczekalnia
Tejp czyli ponadklanowa organizacja z której wywodzi się Ramzan Kadyrow liczby około 400 tysięcy osób, podczas gdy w samej Czeczeni mieszka blisko 1,5 mln ludzi. To właśnie tak silne zaplecze jest fundamentem rządów silnej ręki w Groznym.
poczekalnia
93% powierzchni Tadżykistanu zajmują góry, a w Kirgistanie 94%. W rankingu najbardziej górzystych krajów na świecie wyprzedzają je jedynie Nepal i Bhutan. Kirgizi i Tadżycy mają ok 980 km wspólnej granicy, z czego niecała połowa jest uregulowana w terenie.
Rosja zanotowała rekordowe rezerwy złoto-walutowe, których wartość sięga prawie 640 mld USD. Dzięki temu Rosja zajmuje już 4 miejsce na świecie pod tym względem. Udział dolara w jej rezerwach jest mniejszy niż złota, którego wartość przekracza 133 mld USD.
W Kazachstanie, który jest najbardziej zlaicyzowanym krajem Azji Centralnej liczba meczetów w ostatnich 30 latach wrosła z 68 w 1991 do blisko 3700 obecnie. Ponad 70% społeczeństwa jest muzułmanami, a oprócz Kazachów islam w tym kraju wyznają m.in. Uzbecy, Tatarzy, Ujgurzy, Dunganie, Kirgizi, Tadżycy, a także Czeczeni i Ingusze.