Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

rajmund29

Zamieszcza fakty od: 10 sierpnia 2016 - 15:58
Ostatnio: 20 września 2022 - 0:28
  • Faktów na głównej: 31 z 54
  • Punktów za fakty: 671
  • Komentarzy: 5
  • Punktów za komentarze: 1
 
Przekop to wielka inwestycja wyczekiwana od dłuższego czasu. Projekt to 2mld zł, nowa droga wodna i rozbudowa portu w Elblągu. Materiał jest w pełni apolityczny i skupia się za kwestiach ekonomicznych, gospodarczych, rozwoju północno-wschodniej Polski, analizy portu w Elblągu oraz kwestiach społecznych (militaria, obronność, transport, suwerenność).
poczekalnia
Metawersum (wirtualny świat) stworzony przez Facebooka ma szansę być kolejnym przełomowym produktem na miarę Internetu i smartfona. Nowe technologie wraz z kryptowalutami mogą zmienić oblicze sztuki, pracy, nauki i kontaktów międzyludzkim. Ryzyko polega na izolacji, pełnej inwigilacji, braku prywatności i manipulowaniu biednymi.
Pomorze to polska brama na świat. Wytwarza 6% polskiego PKB i jest domem dla 2,3 mln osób. Historycznie najbogatszy region Rzeczpospolitej dzięki handlowi morskiemu. Jest to gospodarka wielkości Jamajki, która staje się polskim centrum logistycznym, energetycznym i mekką turystyczną.
Polska rozpoczyna budowę Tarczy Antyrakietowej Polski. Będą to 3 systemy: Wisła, Narew i Pilica. Są to systemy rakietowe bliskiego, małego i średniego zasięgu. Najważniejsza jest Narew, kosztująca 60 mld zł. To 26 baterii, które mają zasięg 25km. Całość będzie gotowa w 2026. Razem z zakupem F35 oraz czołgów Abrams- to największa inwestycja Wojska Polskiego.
Od 2021 mamy w Polsce wysoką inflację. Od jesieni mamy niespotykaną passę 10 sesji podnoszenie stóp procentowych przez co koszt kapitału wzrósł 60-krotnie a raty kredytów milionów Polaków wzrosły dwukrotnie.
zarchiwizowany
Wojna to nie tylko zderzenie wielkich armii ale i wielkie biznesy i interesy. Polska mogłaby wygrać gospodarczą wojnę z Rosją, Włochami czy Białorusią. Nasze saldo handlowe jest ujemne - czyli mniej zarabiamy na tych krajach niż one na nas. Najboleśniejsza byłaby wojna z Niemcami bo stracilibyśmy 25% eksportu
Małopolska to gospodarka wielkości Litwy, produkująca 50% papierosów w Polsce, 90% systemów komputerowych i połowę kurczaków dla sieci takich jak McDonald's czy KFC. Dodatkowo Kraków jest najlepszym w Europie miastem do inwestycji (jest w TOP10 światowego outsourcingu).
zarchiwizowany
Polska jest obecnie uzależniona energetycznie od Rosji. W ostatnich latach 87% ropy, 72% gazu i 62% wegla który importowaliśmy pochodziło z Rosji. 40% gazu w Europie pochodzi z Rosji. Handel ropą, gazem i ropą daje Rosjanom ponad 30% dochodów zatem wszelkie sankcje oraz dywersyfikacja jest skutecznych orężem które może pogrążyć Kreml odcinając od finansowania. Ukończenie gazociągu Baltic Pipe oraz gazoport pokryje 60% naszego zapotrzebowania na gaz. 20% to nasze lokalne zasoby. Zatem zależność od Rosji spadnie z 40 do 20%.
zarchiwizowany
Wojna w Donbasie i aneksja Krymu kosztowała Ukrainę utratę w rok połowy całego PKB. Obecna obecność rosyjskiego wojska na granicy ukraińskiej oznaczać może wojnę, inwazję i podbicie wschodniej Ukrainy. Na podbicie i okupowanie całego terenu Moskwa nie ma ludzi ani pieniędzy. Powstała ze wschodniej części Ukrainy Noworosja miałaby gospodarkę wielkości Bułgarii i ponad 15 mln mieszkańców.
Po transformacji ustrojowej i wejściu do UE polskie zakłady były zamykane lub przejmowane przez zagraniczne firmy. Wynikało to z dużego znaczenia związków zawodowych oraz braku własnych patentów, konstrukcji i innowacji. Polskie zakłady FSM, FSO czy FSC bazowały na licencjach i były tylko montowniami. Obecnie Polska produkuje więcej aut niż w PRL.