Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

rajmund29

Zamieszcza fakty od: 10 sierpnia 2016 - 15:58
Ostatnio: 11 września 2023 - 12:00
  • Faktów na głównej: 34 z 74
  • Punktów za fakty: 851
  • Komentarzy: 5
  • Punktów za komentarze: 1
 
poczekalnia
Obecny kształt granic Polski istnieje dopiero 1951 roku. 15 lutego doszło do wymiany między Polską a Związkiem Radzieckim 480km2 Województwo lubelskie straciło bogaty w węgiel kamienny region Bełza, Uhnowa i Krystynopola wraz z linią kolejową. Rekompensatą były tereny na północ od Sanu z miejscowością Ustrzyki Górne. Teren miał gorszej klasy gleby, wyeksploatowane już złoża ropy naftowej i braki infrastrukturalne Nie był to koniec apetytu Rosjan – w listopadzie 1952 chciano odebrać Polsce kolejne 1300 km2 powiatow tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Zatem tereny z najlepszą ziemią na świecie – czarnoziemami. Aneksja Hrubieszowa się nie udała przez śmierć Stalina Ostatnia zmiana polskich granic była w 1987 kiedy przyłączono do nas wyspę na Bugu koło Kryłowa.
zarchiwizowany
Region generuje 24% całej polskiej gospodarki. Ma najwyższe zarobki, najwięcej miejsc pracy, najdroższe auta oraz najwięcej inwestycji. Jednocześnie Warszawa rozwija się kosztem małych miast które nie są w stanie konkurować i są kanibalizowane.
poczekalnia
W czerwcu 1992 i zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie otwarto pierwszą restaurację McDonalda. Wydarzenie zgromadziło aż 45 tys. Warszawiaków A pierwszy w Polsce big mac kosztował zawrotne 2zł50gr, hamburger 1,70 a frytki 1,20gr
poczekalnia
Polskie firmy odzieżowe podbijają zagraniczne rynki. Zwłaszcza w segmencie męskiej elegancji (koszule, garnitury, portfele, buty) mamy firmy które są obecne w całe Europie. Gigantami są LPP (Reserved, Sinsay, House, Cropp, Mohito) oraz 4F które zyskały rozpoznawalność i promują polskie wyroby.
poczekalnia
Niemcy generują 1/4 całej unijnej gospodarki mimo, że zostały pokonane i zniszczone w obu wojnach światowych a potem były rozdarte między Sowietów i Amerykanów. Kluczem ich rozwoju jest handel, wykorzystanie rzek, przemysł którego nie oddali od Azji oraz....brak małych firm. To wszystko powoduje że zarabia się tam 3 razy więcej niż w Polsce
poczekalnia
Które firmy które znasz i uważasz za polskie są tak naprawdę kupione przez zagraniczne koncerny?
W zagranicznych firmach pracuje w Polsce 2 mln osób - te firmy oferują pensje wyższe o 2 tysiące złotych. Polska gospodarka jest zmonopolizowana przez zachodnie koncerny - Lidl, Biedronka i Auchan mają razem 62% rynku detalicznego. Niemcy zarabiają na Polakach 13,5 mld, Hiszpanie 14,1 mld a Holendrzy 12,7 mld zł.
poczekalnia
Dolar amerykański to druga po funcie najdłużej służąca waluta na świecie. OD 1792 służy on najpotężniejszemu mocarstwu świata. Dzięki niemu USA mogą inwestować w nowe technologię, zadłużać i eksportować inflację.
poczekalnia
Po raz pierwszy od 30 lat głównym tematem kampanii wyborczej w Polsce stały się mieszkania. Są one kluczowym problemem - wpływają na rozwój młodych ludzi, liczbę dzieci, nasze emerytury, rozwój gospodarczy, inwestycje a nawet na ceny surowców. W Polsce brakuje około 2 milionów mieszkań. Rocznie oddaje się między 200 a 240 tys nowych lokali. Jednocześnie co roku część starych domów i bloków jest burzona. Wszystkie pomysły naprawy tego stanu opierają się o tani kredyt. Mieliśmy dopłaty do kredytu, brak koniecznego wkładu własnego, niższe oprocentowanie przez zastąpienie WIBORU przez WIRON a obecnie mówi się o kredytach 2 czy 0%. Wszystko to jednak bez sensu. Możemy dawać ludziom gotówkę na mieszkania, obniżać raty czy zwiększać zdolność kredytową. Ale jeśli mieszkań jest wciąż tyle samo ale kolejka po nie rośnie...to zawsze skończy się to SZYBKIM WZROSTEM CEN
poczekalnia
Zniszczenia Ukrainy to prawie połowa jej PKB. To jeden z największych producentów żelaza, pszenicy oraz nawozów sztucznych. Obecnie to wszystko jest zniszczone. Powojenna odbudowa pochłonie 750 mld euro i będzie trwała 20 lat. Będzie to największy projekt infrastrukturalny od odbudowy Europy po II WŚ. Oznaczać to będzie cud gospodarczy Ukrainy a dla Europy i USA to będzie wielki skok na lukratywne kontrakty - w wyniku wiele europejskich w tym polskich firm może stać się gigantami bo łącznie będą mieli 80 mln klientów.