Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
Profil użytkownika

zenonkosa

Zamieszcza fakty od: 27 czerwca 2014 - 10:00
Ostatnio: 20 czerwca 2018 - 18:02
  • Faktów na głównej: 130 z 136
  • Punktów za fakty: 3346
  • Komentarzy: 9
  • Punktów za komentarze: 0
 
W wielu opracowaniach pojawia się opis mówiący, że zęby tyranozaura, który osiągał 13 m długości (szkielet po prawej) były długości ręki dorosłego mężczyzny (dla porównania szkielet po środku) - od łokcia do początków palców, czyli około 30 cm. Ma to za zadanie podziałać na wyobraźnię czytającego, by ten pomyślał: "jakiż on był wielki!".

Po lewej stronie rysunku znajduje się saltazaur. Miał on około 12 m, zatem proporcje na rysunku są zachowane. Płytki kostne na jego grzbiecie były wielkości dłoni z rozłożonymi palcami - powierzchnia talerza. Wniosek z tego taki, że zęby tyranozaura wcale nie były tak wielkie i przerażające jak to się dziś kreuje. Były dostosowane wielkością do rozmiarów zwierząt jakie tyranozaur mógł zjadać.
Pierścienice zwane "robakami", jak na przykład dżdżownice i nicienie, mają ciała podzielone na segmenty. Podobnie jak ślimaki wytwarzają one śluz. Nie zawsze jest on taki sam: inny rodzaj śluzu zwierzęta te wytwarzają w czasie poruszania się, a inny w trakcie rozmnażania się.
Alpy to masyw górski o kształcie łuku długości 1200 km i powierzchni 80 000 km2. Ciągną się od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Francji po Austrię, wchodząc także w terytorium Włoch, Słowenii, Niemiec i Szwajcarii, w której południowo-zachodniej części znajduje się największy Alpejski lodowiec - Aletsch o powierzchni 130 km2.
W istocie "Alpy" to nazwa kompleksu kilku oddzielnych sąsiadujących ze sobą pasm górskich.
Góry te mają strome zbocza i nierówne, pokryte wiecznym śniegiem szczyty, z których najwyższy to Mont Blanc o wysokości 4807 m. Miejscami są to granitowe skały i doliny. Alpy zaczęły się formować w okresie trzeciorzędu, 65 mln lat temu, gdy podczas ruchów górotwórczych (orogenezy) wypiętrzyły się najwyższe młode łańcuchy górskie. Procesy górotwórcze trwają tam nadal.
W epoce lodowcowej, w okresie czwartorzędu, lodowce wyryły głębokie doliny w kształcie litery U. Doliny te z kolei zostały przecięte przez powstające strome szczyt, takie jak Matterhorn. Około 4000 km2 powierzchni Alp pokrywają nie topniejące śniegi i lodowce.
Pogoda w Alpach jest często wilgotna i mglista, ale w Alpach Zachodnich i Wschodnich występuje więcej opadów niż w Środkowych. Im wyżej, tym temperatury są niższe. Zimy są dłuższe, a przymrozki częstsze. W głębokich dolinach, osłoniętych przez góry, rośliny szybciej przekwitają i wcześniej dojrzewają.
W 1885 roku we włoskich Alpach spadła lawina niosąca ze sobą 3 500 000 m3 śniegu.
Najtrudniejszym do zdobycia szczytem jest północne zbocze Eigeru w Alpach Berneńskich. Szczyt ten zdobyli w 1938 alpiniści niemieccy i  austriaccy, a w 1961 polscy.
Wąsonogi zwane także muszlo-raczkami występujące u wybrzeży Ameryki Północnej i Południowej osiągają 30 cm długości i dożywają do 5 lat, jeśli wcześniej nie zostaną zjedzone przez potomków rdzennych Amerykanów (Indian).
Wąsonogi uważane były za krewnych małży - skałotoczy - jednak są bliżej spokrewnione z krabami, o czym świadczy ich rozwój: larwy (pływiki) wykluwające się z jaj tych skorupiaków przypominają małe krewetki.
Kanada to drugi pod względem powierzchni kraj świata. Położona w północnej części Ameryki Północnej rozciąga się na ponad 5000 km - od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Spokojnego na zachodzie - niemal taka sama odległość dzieli biegun północny od najbardziej wysuniętego punktu na południu kraju.
St. John's w Nowej Fundlandii leży bliżej Wielkiej Brytanii niż portu Vancouver. Lot z St. John's do Vancouver trwa 8 godzin, a jazda samochodem - około 8 dni (licząc postoje na posiłki i sen).
Kanadyjczycy poradzili sobie z tymi ogromnymi odległościami tworząc w swoim kraju doskonały system transportu i komunikacji.
Splatane i zwijane kosze, pochodzące sprzed 3000 lat p.n.e., odkryto w mule delty Nilu. Przechowały się się one w znakomitym stanie! Dowodzi to kunsztu koszykarskiego dawnych Egipcjan lub znakomitych właściwości mułu Nilowego w konserwacji materiału, z którego kosze te były wykonane.
"Barre", "adage" i "allegro" to słowa francuskie. Wiele innych kroków baletowych nosi francuskie nazwy: "pas de chat" (koci krok), "pirouette" (obrót) i "jeté" (rodzaj skoku).
W Wielkiej Brytanii adopcję formalnie zalegalizowano dopiero w 1926 roku.
Suahili to jedna z odmian języka bantu, prostsza od pozostałych. Jednak w żartach często jest wyśmiewany jako skomplikowany. Zawiera on wiele słów arabskich. Rozwinął się na wybrzeżu i na wyspach w pobliżu Zanzibaru (wschodnia Afryka; na północ od Madagaskaru), którym całe wieki władali Arabowie. Słowo "suahili" pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego "wybrzeże".