Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Choroba Zalewu Wiślanego, znana również pod nazwą choroby Haff (Haff disease)...

Choroba Zalewu Wiślanego, znana również pod nazwą choroby Haff (Haff disease), jest zespołem objawów spowodowanych rabdomiolizą, która rozwinęła się w 24 godz. od spożycia niektórych gatunków ryb lub skorupiaków. Nazwa pochodzi od niemieckiego tłumaczenia Zalewu Wiślanego (niem. Frisches Haff). To właśnie w  okolicach Królewca na przełomie lata i jesieni 1924 r. opisano pierwsze przypadki dolegliwości u pacjentów: bóle i sztywność mięśni z  towarzyszącym im ciemnym zabarwieniem moczu. Nie obserwowano natomiast gorączki ani zaburzeń neurologicznych. Zauważono, że w wywiadzie pacjenci podawali niedawne spożywanie świeżych, ugotowanych ryb, m.in. miętusa, węgorza i szczupaka. Odnotowano kilka zgonów, jednak większość chorych szybko powróciła do zdrowia.

W  kolejnych latach obserwowano jedynie pojedyncze przypadki choroby, aż na przełomie lat 1932 i 1933 odnotowano ponad 1000  nowych zachorowań w rejonie Prus Wschodnich. Potem ta choroba pojawiała się jeszcze w Szwecji, ZSRR, USA, Chinach, Japonii i Brazylii.

Etiologia schorzenia nie została do tej pory ustalona. Podejrzewa się, że jest ono spowodowane rozpuszczalną w tłuszczach, termostabilną toksyną wytwarzaną przez glony, która ulega bioakumulacji w łańcuchu pokarmowym. Przypuszcza się, że w rozwoju choroby istotną rolę odgrywają niepoznane jeszcze predyspozycje indywidualne, gdyż objawy nie rozwijają się u wszystkich osób jednoczasowo spożywających ryby lub raki z tego samego zbiornika wodnego
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…

Więcej faktów