Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Alpy to masyw górski o kształcie łuku długości 1200 km i powierzchni 80

Alpy to masyw górski o kształcie łuku długości 1200 km i powierzchni 80 000 km2. Ciągną się od Morza Śródziemnego w południowo-wschodniej Francji po Austrię, wchodząc także w terytorium Włoch, Słowenii, Niemiec i Szwajcarii, w której południowo-zachodniej części znajduje się największy Alpejski lodowiec - Aletsch o powierzchni 130 km2.
W istocie "Alpy" to nazwa kompleksu kilku oddzielnych sąsiadujących ze sobą pasm górskich.
Góry te mają strome zbocza i nierówne, pokryte wiecznym śniegiem szczyty, z których najwyższy to Mont Blanc o wysokości 4807 m. Miejscami są to granitowe skały i doliny. Alpy zaczęły się formować w okresie trzeciorzędu, 65 mln lat temu, gdy podczas ruchów górotwórczych (orogenezy) wypiętrzyły się najwyższe młode łańcuchy górskie. Procesy górotwórcze trwają tam nadal.
W epoce lodowcowej, w okresie czwartorzędu, lodowce wyryły głębokie doliny w kształcie litery U. Doliny te z kolei zostały przecięte przez powstające strome szczyt, takie jak Matterhorn. Około 4000 km2 powierzchni Alp pokrywają nie topniejące śniegi i lodowce.
Pogoda w Alpach jest często wilgotna i mglista, ale w Alpach Zachodnich i Wschodnich występuje więcej opadów niż w Środkowych. Im wyżej, tym temperatury są niższe. Zimy są dłuższe, a przymrozki częstsze. W głębokich dolinach, osłoniętych przez góry, rośliny szybciej przekwitają i wcześniej dojrzewają.
W 1885 roku we włoskich Alpach spadła lawina niosąca ze sobą 3 500 000 m3 śniegu.
Najtrudniejszym do zdobycia szczytem jest północne zbocze Eigeru w Alpach Berneńskich. Szczyt ten zdobyli w 1938 alpiniści niemieccy i  austriaccy, a w 1961 polscy.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…