Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Najstarszą rodziną językową pozostającą w ciągłym użyciu jest afroazjatycka,

Najstarszą rodziną językową pozostającą w ciągłym użyciu jest afroazjatycka, której pierwsze pisemne dowody datuje się na ok. 3400 r. p.n.e. Języki afroazjatyckie zawierają w sobie m.in. arabski, hebrajski, amharski, koptyjski, somalijski, a nawet używany po drugiej stronie Sahary przez nigeryjskich muzułmanów hausa.

Dla porównania, pierwszym potwierdzonym językiem indoeuropejskim ok. 1600 r. p.n.e. jest hetycki, należący do dawno już wymarłej podrodziny anatolijskiej. Spekuluje się, że luwijskim, czyli jednym z jego regionalnych kuzynów, panującym wówczas na zachodnim wybrzeżu dzisiejszej Turcji, posługiwali się mieszkańcy Troi.

Warto zaznaczyć, że koptyjski, pełniący dziś rolę jedynie języka liturgicznego egipskich chrześcijan, aż do XVII w. używany był przez nich na codzień. Jest on w prostej linii potomkiem zapisywanego hieroglifami języka z czasów faraonów, co znaczy, że szeroko pojęty język egipski w praktycznym użyciu pozostawał co najmniej przez pięć tysięcy lat, a prawdopodobnie znacznie dłużej (choć oczywiście jego warianty z diametralnie różnych epok nie są wzajemnie zrozumiałe).
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…