Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Powszechna teoria, jakoby do końca lat 20. XX w. palenie tytoniu było powszechnie

Powszechna teoria, jakoby do końca lat 20. XX w. palenie tytoniu było powszechnie – Powszechna teoria, jakoby do końca lat 20. XX w. palenie tytoniu było powszechnie uważane nie tylko za w pełni bezpieczne dla zdrowia, ale nawet dla niego pożyteczne, nie jest do końca prawdziwa. Już w 1604 r., zaledwie kilka dekad po wprowadzeniu na Wyspy Brytyjskie amerykańskiej rośliny, król Jakub I Stuart tak wypowiadał się na jej temat w traktacie "Sprzeciw wobec tytoniu":

"Zwyczaj to paskudny dla oka, nieznośny dla nosa, szkodliwy dla mózgu, niebezpieczny dla płuc, a do tego produkuje cuchnący czarny dym, na myśl przywodzący straszliwe styksowe opary unoszące się z otchłani bezdennej."

Król podejmował rozliczne, choć zasadniczo mało skuteczne starania obliczone na zniechęcenie ludu angielskiego do hodowli i konsumpcji znienawidzonej rośliny, jak choćby 40-krotny wzrost nałożonego nań podatku. Nie był przy tym osamotniony w swoich poglądach: zdecydowaną wrogość wobec "paskudnego zwyczaju" wyrażały koronowane głowy na terenie całej Eurazji: od imperium osmańskiego przez Chiny aż po Japonię. Ostateczna akceptacja tytoniu w przestrzeni publicznej wynikała raczej z konieczności aniżeli jakiejkolwiek rzeczywistej sympatii miejscowych władz.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…