Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Polenaktion: W marcu 1938 r. władze Polski wprowadziły ustawę pozbawiającą...

Polenaktion

 W marcu 1938 r. władze Polski wprowadziły ustawę pozbawiającą obywatelstwa polskiego osoby, które przez okres dłuższy niż pięć lat stale przebywały poza krajem. Adresatem tej ustawy było przede wszystkim
 ok. 70 tys. polskich Żydów, mieszkających w Niemczech i Austrii.
 Gdy stało się jasne, że prześladowani Żydzi będą uciekać z terenów
 III Rzeszy, władze II Rzeczypospolitej tą zmianą prawną chciały
 zablokować ich powrót i ponowne osiedlenie się w Polsce.

26 października 1938 roku szef służby bezpieczeństwa Rzeszy, Reinhard Heydrich, ogłosił rozporządzenie o natychmiastowym wydaleniu z Niemiec wszystkich polskich Żydów. Funkcjonariusze niemieckiej policji dostarczali Żydom nakaz deportacji, po czym (często nie pozwalając im wziąć ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy) dostarczali na stacje kolejowe. Stamtąd w zaplombowanych pociągach przewożono ich do granicy z Polską. W nocy z 27 na 28 października na granicznych stacjach w Zbąszyniu, Bytomiu, pod Chojnicami i Wschową znalazło się kilka tysięcy Żydów, których Niemcy przepędzili przez granicę. Według raportów Heinricha Himmlera w tym okresie deportowano do Polski około 17 tysięcy Żydów z polskim obywatelstwem, przy czym kilka tysięcy z nich – mając status bezpaństwowców – koczowało na granicy między kordonami wojska niemieckiego i polskiego. Ok. 6 tys. władze polskie umieściły w obozie  utworzonym na terenie dawnych koszar w Zbąszyniu.

Polenaktion wywołała protesty polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zagroziło, że w odwecie wydali z Polski obywateli niemieckich. Na skutek tego w Berlinie rozpoczęły się rokowania polsko-niemieckie, a Polenaktion wstrzymano. 

Żydów, których Niemcy nie zdołali przepędzić przez granicę, zabierano
 z powrotem w głąb kraju. Najczęściej do obozów koncentracyjnych.

Na zdjęciu polscy Żydzi deportowani z Norymbergi, 28 października 1938 r.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…