Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

15 grudnia 2000 r. zamknięto elektrownię w Czarnobylu...

Dokładnie 20 lat temu, 15 grudnia 2000 r., Czarnobylska Elektrownia Jądrowa zakończyła swą działalność jako producent energii.

Pomimo zniszczeń i skażenia wywołanego katastrofą z 26 kwietnia 1986 r., władze radzieckie od samego początku zamierzały przywrócić CzAES (ros. Czernobylska Atomnaja Elektrastancja) do działania, tak ze względów gospodarczych, jak i prestiżowych. Prąd popłynął z bloków energetycznych nr 1 i 2 jeszcze przed końcem 1986 r., wkrótce po nich uruchomiono ponownie blok 3, awaryjnie wyłączony w noc katastrofy.

Po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości od ZSRR, złożony z młodych reformatorów rząd planował zamknąć placówkę, jednak wraz z wybuchem rosyjsko-ukraińskiego konfliktu gazowego władze w Kijowie uznały że Ukraina nie może sobie pozwolić na wyłączenie dwóch bloków o nominalnej mocy elektrycznej 1000 MW (blok 2 został wyłączony po pożarze turbiny prądotwórczej w 1991 r.)

Dopiero naciski ze strony państw zachodnich, uzależniających pomoc finansową na uśmierzenie skutków tragedii (m.in. na utrzymanie starego sarkofagu i budowę nowego) od wyłączenia niebezpiecznych reaktorów typu RBMK-1000 sprawiły że blok 1 odłączono od sieci w 1996 r., a 15 grudnia 2000 r. po raz ostatni wygaszono reaktor nr 3, bezpośrednio sąsiadujący ze zniszczonym blokiem numer 4. 

Od tamtej pory elektrownia znajduje się oficjalnie w likwidacji; w listopadzie 2016 r. zniszczony blok 4 został zakryty nową osłoną, tzw. Arką, która ma wytrzymać ok. 100 lat (trwałość starego sarkofagu obliczano na lat 30) i pozwolić na bezpieczną rozbiórkę budynku po feralnym reaktorze.

Na zdjęciach: pracownicy CzAES po raz ostatni podłączają blok 3 do sieci energetycznej, 30 listopada 2000 r. 15 dni później ci sami operatorzy ostatecznie wyłączyli reaktor.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…