Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Przedstawiciele marynarki wojennej USA spotykają się z przywódcami wysp...

Przedstawiciele marynarki wojennej USA spotykają się z przywódcami wysp Bikini, aby powiedzieć im, że ich wyspa będzie używana do testów jądrowych, luty 1946 roku.

W latach 1946-1958 atol Bikini był miejscem prowadzenia przez Stany Zjednoczone ponad dwudziestu prób z bronią jądrową, w tym detonacji największej amerykańskiej bomby wodorowej (kryptonim Castle Bravo).

Na czas prób jądrowych mieszkańcy Bikini zostali przeniesieni na atol Rongerik, skąd powrócili na swój rodzimy atol na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W 1978 roku ponownie ich przesiedlono, tym razem na wyspę Kili,
 z uwagi na utrzymujące się skażenie gleby promieniotwórczym cezem, który wchłaniany przez palmy kokosowe stał się przyczyną chorób nowotworowych wśród mieszkańców wyspy, dla których orzech kokosowy stanowił podstawę diety. Skażenie pożywienia było też przyczyną większej umieralności wśród niemowląt. Za uszczerbek na zdrowiu mieszkańców Bikini rząd USA wypłacił odszkodowania w wysokości ok. 100 mln dolarów.

Podjęto także operację oczyszczania atolu - zebrano około 300 000 m³ radioaktywnej gleby. Organizacje ekologiczne nie mają dostępu do dokumentów z informacjami, dokąd tę ziemię wywieziono.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…