Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Sierżant Anton Schmid, austriacki poborowy w Wehrmachcie, któremu przypisuje...

Sierżant Anton Schmid, austriacki poborowy w Wehrmachcie, któremu przypisuje się uratowanie 250-300 Żydów. Jego czyny zostały w końcu odkryte i 13 kwietnia 1942 roku został stracony przez wojska niemieckie za zdradę.

Od listopada 1941 roku do momentu aresztowania w styczniu 1942 roku Schmid ukrywał w swoim mieszkaniu w Wilnie Hermanna Adlera, urodzonego w Bratysławie żydowskiego członka ruchu oporu, i jego żonę Anitę posługujących się fałszywymi dokumentami.
 Adler przedstawił Schmidowi kluczowe postaci ruchu oporu w getcie wileńskim, w tym przywódcę powstania w getcie białostockim w 1943 roku Mordechaja Tenenbauma i Chajkę Grossman. Mieszkanie Schmida służyło jako miejsce spotkań żydowskich partyzantów.

Schmid, Adler i Tenenbaum opracowali plan ratowania Żydów z getta wileńskiego, przewożąc ich do Białegostoku, Lidy i Grodna, uważanych za miasta bezpieczniejsze. Pod pretekstem przenoszenia kluczowych żydowskich robotników w miejsca, w których byli najbardziej potrzebni, Anton wywiózł około 300 Żydów z Wilna.

Schmid został aresztowany pod koniec stycznia 1942 roku i osadzony w więzieniu w Wilnie. Za pomoc udzieloną żydowskiemu ruchowi oporu został skazany na śmierć 25 lutego i stracony 13 kwietnia.
W liście do rodziny napisał: „Postąpiłem jak człowiek i nie chciałem nikogo skrzywdzić”.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…