Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Nuklearny Gandhi (ang. nuclear Gandhi) – legenda miejska i mem internetowy,

Nuklearny Gandhi (ang. nuclear Gandhi) – legenda miejska i mem internetowy, związana z serią komputerowych strategicznych gier turowych Civilization. Według tej legendy błąd w grze Civilization z 1991 r. miał sprawić, że Mahatma Gandhi – pacyfistyczny przywódca Indii – zachowywał się agresywnie wobec innych graczy i chętnie używał broni nuklearnej.

Gra Civilization pozwalała graczowi na przewodzenie wybraną cywilizacją w celu odniesienia zwycięstwa nad innymi cywilizacjami i ich przywódcami, sterowanymi przez AI gry. Według miejskiej legendy, każdy przywódca miał mieć przypisany określony poziom agresji w skali od 1 (najmniej agresywny) do 10 (najbardziej agresywny). Przywódca cywilizacji Indii, Mahatma Gandhi, jako jedyny miał mieć wskaźnik agresji 1, co wiązało się między innymi z możliwością toczenia przez Indie jedynie wojen obronnych.

W momencie, gdy dana cywilizacja przyjmowała jako ustrój demokrację, oznaczać to miało zmniejszenie poziomu agresji jej przywódcy o 2. W przypadku Gandhiego oznaczałoby to teoretycznie ustawienie poziomu agresji na poziomie -1. Ponieważ jednak wskaźnik ten miał być zapisywany jako 8-bitowa liczba całkowita, obejmująca zakres od 0 do 255, poziom agresji – z powodu przekroczenia zakresu liczb całkowitych – miał osiągnąć wartość 255. Oznaczałoby to, że Gandhi stawałby się 25-krotnie bardziej agresywnym przywódcą niż inne agresywne postacie w grze. Rezultatem miał być Gandhi wypowiadający innym graczom wojny z zaskoczenia i hojnie szafujący atakami nuklearnymi.

Błąd miał być wychwycony w późniejszych wersjach Civilization. Jednocześnie miał się do tego stopnia spodobać twórcom gry, że w późniejszych grach z serii umieszczali nawiązania do "nuklearnego Gandhiego".

Według innych źródeł błąd pojawił się nie w wersji z 1991 r., ale w Civilization II, wydanej w 1996 roku.

W 2020 r. Sid Meier, twórca pierwszej gry Civilization (i którego imieniem sygnowane są kolejne części serii), zaprzeczył prawdziwości legendy, wskazując, że gra z 1991 r. nigdy nie zawierała błędu związanego z Gandhim. W rzeczywistości "nuklearny Gandhi" pojawił się (jako żart producentów) dopiero w grze Civilization V z 2010 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…