Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czapka foliowa (ang. tin foil hat) – nakrycie głowy wykonane z arkuszy folii...

Czapka foliowa (ang. tin foil hat) – nakrycie głowy wykonane z arkuszy folii aluminiowej lub konwencjonalne nakrycie głowy wyłożone folią, noszone w przekonaniu, że (na zasadzie jakby ekranowania) chroni mózg przed takimi zagrożeniami, jak pola elektromagnetyczne, kontrola umysłu i czytanie w myślach. Noszenie samodzielnie wykonanych nakryć głowy dla takiej ochrony stało się popularnym stereotypem i synonimem paranoi, urojeń prześladowczych oraz wiary w pseudonaukę i teorie spiskowe.

Osoby określane jako „foliarze” (ang. tin foil hatters) wierzą, że noszenie takich nakryć głowy uniemożliwia kontrolę umysłu przez rządy, szpiegów lub istoty nadprzyrodzone, które wykorzystują postrzeganie pozazmysłowe lub mikrofalowy efekt słuchowy. W wielu krajach osoby wierzące, że są „osobami docelowymi” lub „osobami ukierunkowanymi”, będącymi przedmiotem szpiegostwa rządowego lub nękania, opracowały strony internetowe, telekonferencje i spotkania wspierające, w czasie których analizują i rozwijają swoje przemyślenia, w tym ideę ochronnych nakryć głowy. Wśród psychologów panuje konsensus, że funkcjonowanie takich witryn i grup prowadzi do wzmacniania problemów psychicznych.

Liczne są przypadki wiary w istnienie „broni psychotronicznej” i jej eksperymentalne wykorzystywanie wobec ludzi przez tajne służby różnych krajów.

Od dłuższego czasu dokumentowany jest wpływ silnego promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie. Skuteczność metalowej obudowy w blokowaniu promieniowania elektromagnetycznego zależy od grubości folii, co jest podyktowane „głębokością skóry” przewodnika dla określonego zakresu częstotliwości fal promieniowania. W przypadku folii aluminiowej o grubości pół milimetra promieniowanie powyżej około 20 kHz (tj. obejmujące fale radiowe) byłoby częściowo blokowane, chociaż folia aluminiowa nie jest sprzedawana w tej grubości, więc do osiągnięcia tego efektu wymagane byłoby wiele warstw folii.

W 2005 roku eksperymentalne badanie przeprowadzone przez grupę studentów MIT wykazało, że czapki z folii aluminiowej chronią swoich użytkowników przed falami radiowymi w większości zakresu testowanego widma, ale wzmacniają niektóre częstotliwości, około 2,6 GHz i 1,2 GHz.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…