Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
zarchiwizowany

Kościół Katolicki i wierni nie pozostają bezczynni wobec Ukrainy i Ukraińców.

Kościół Katolicki i wierni nie pozostają bezczynni wobec Ukrainy i Ukraińców.

W diecezji siedleckiej na prośbę biskupa do dyspozycji uchodźcom został oddany dom rekolekcyjny w Siedlanowie. Diecezja gnieźnieńska przeznacza dla uchodźców miejsca w gnieźnieńskim seminarium duchownym, w znajdującym się obok Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie oraz w budynkach sanktuarium w Markowicach.

Dom rekolekcyjny w Ksieżomierzy, należący do lubelskiego Ruchu Światło-Życie, już przyjął uchodźców pod swój dach. Ukraińcy przyjeżdżają do domu pielgrzyma przy krakowskim sanktuarium Jana Pawła II i do domu pielgrzyma na Jasnej Górze. W Zabrzu w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym, w domu Ruchu Światło-Życie, w prowadzonym przez oblatów Centrum Młodzieży w Lublińcu, w Tarnowskich Górach w ośrodku salezjanów drzwi są otwarte dla Ukraińców. Do domu rekolekcyjnego z Paradyżu uchodźcy z Ukrainy przyjechali już 27 lutego. Hospicjum Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie otwiera się dla małych pacjentów z Ukrainy. 

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz otworzył dla uchodźców dwa domy rekolekcyjne. Prymas Polski zaoferował pałac prymasowski i znając go, nie są to słowa rzucane na wiatr. Dom biskupi otwiera tarnowski biskup Andrzej Jeż, a jego diecezja już w pierwszych dniach wojny miała listę 50 miejsc, do których można przyjąć uciekających z Ukrainy.

Powyższa lista to tylko początek; nie wszyscy chcą rozgłosu, nie wszyscy ogłaszają w mediach, komu, jak i gdzie pomogą. Najczęściej dzieje się to po cichu: idzie wiadomość, że jedzie grupa, szybka akcja na Facebooku i otwiera się dom, a potem w dwie godziny ludzie dobrej woli zapełniają go tym, co potrzebne – żywnością, kocami, środkami higienicznymi, miłością i nadzieją. Dom prywatny, zakonny, rekolekcyjny, plebania, co kto ma.  

We wsparcie uchodźców włączają się także siostry zakonne, przygarniając dzieci z ukraińskich domów dziecka, kobiety w ciąży, gotując, koordynując, załatwiając, odpowiadając na sto i jeden potrzeb, które mogą mieć ludzie zabierający swoje życie w jednej walizce do innego kraju.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…