Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W miejscowości Dubinki na Litwie doszło w 1944 roku do masakry ludności...

W miejscowości Dubinki na Litwie doszło w 1944 roku do masakry ludności cywilnej (21-27 ofiar), dokonanej przez oddział AK. Był to odwet za podobną masakrę Polaków w Glinciszkach urządzoną przez Litwinów. Odpowiedzialność za zbrodnię propaganda przypisała "Łupaszce", tworząc w ten sposób czarną legendę dowódcy, są jednak poważne przesłanki świadczące przeciwko tej tezie, a ani rozkaz "Wilka" Krzyżanowskiego, ani bezpośredni "Łupaszki" nie zachowały się. "Łupaszko" nie brał także osobiście udziału w akcji odwetowej.

Wiemy natomiast, że działania odwetowe na ludności cywilnej były w AK surowo zakazane i ani przedtem ani potem "Łupaszko" nie wydał takiego rozkazu. Znana jest także lista osób ze wsi przeznaczonych do likwidacji - byli to szaulisi i policjanci, a więc ludzie uzbrojeni i współodpowiedzialni za prześladowania Polaków.

Z powyższego wynika, że odpowiedzialność za mord na cywilach spoczywa na dowódcach plutonów: "Maksie" i "Rakoczym", którzy - jeżeli sami nie wydali takich rozkazów, to w każdym razie nie zapanowali nad swoimi plutonami.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…