Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Thomas Maldwyn Pryce (ur. 11 czerwca 1949 roku w Ruthin, zm. 5 marca 1977

Thomas Maldwyn Pryce (ur. 11 czerwca 1949 roku w Ruthin, zm. 5 marca 1977 roku Johannesburgu) – brytyjski kierowca wyścigowy, znany z wygranej w Race of Champions w 1975 roku.

Zginął w jednym z najdziwniejszych wypadków w historii Formuły 1. Wypadek ten zdarzył się na 21 okrążeniu w Grand Prix Republiki Południowej Afryki na torze Kyalami w dniu 5 marca 1977 roku.

W czasie wyścigu kierowca Renzo Zorzi wycofał się z powodu wycieku paliwa z bolidu, co spowodowało wybuch małego i nieszkodliwego pożaru. Bolid Zorziego zatrzymał się tuż za niewidocznym grzbietem wzgórza, ale dwóch porządkowych bez zgody władz zdecydowało się przejść na drugą stronę, aby ugasić ogień. W tym momencie pojawiły się pojazdy Pryce’a i Hansa-Joachima Stucka jadąc jeden obok drugiego. Bolid Stucka ominął obu porządkowych, jednakże Pryce nie mógł ominąć 19-letniego Jansena Van Vuurena. Wjechał w niego z pełną prędkością i rozerwał młodego porządkowego. Porządkowy poniósł śmierć na miejscu. Zderzenie miało minimalny wpływ na pojazd Pryce’a – tylko lekkie uszkodzenie przedniego skrzydła. Nieszczęśliwie, gaśnica trzymana przez Van Vuurena uderzyła Pryce’a w głowę, w rezultacie Pryce zginął na miejscu. Pojazd Pryce’a wyeliminował też z wyścigu Jacques’a Laffite’a, który chciał wyprzedzić mknący bolid martwego Toma.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…