Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Frampol jest nietypową miejscowością. Plany budowy tego miasteczka (podobnie...

Frampol jest nietypową miejscowością. Plany budowy tego miasteczka (podobnie jak Zamościa) zostały oparte na wzorcach renesansowych. Pierwotnie istniał tam zatem duży rynek oraz wychodzące z niego ulice przecinające pasma zabudowań. W miasteczku istniał także kościół, synagoga oraz ratusz. Ten charakterystyczny układ przestrzenny stał się przynętą dla lotników Luftwaffe.

Do niemieckiego nalotu na Frampol doszło 13 września 1939 roku. Na miasteczko, które nie miało wówczas większego znaczenia strategicznego, spadły bomby z samolotów należących do 8. Korpusu Lotniczego Luftwaffe. Dlaczego tak się stało? Miasteczko z obszernym rynkiem i dobrze widocznymi ulicami stanowiło podobno dla lotników rodzaj… tarczy strzelniczej. Inne jego cechy także były dla agresorów istotne. Tak to opisywał niemiecki pisarz Wolfgang Schreyer. „Frampol został wybrany jako eksperymentalny obiekt (...)” – czytamy w jego zapiskach. „Również centralnie położony ratusz był idealnym punktem orientacyjnym dla załóg (samolotów)”.

Miasteczko w wyniku owych niemieckich „ćwiczeń” spłonęło niemal doszczętnie. Widział je 16 września 1939 r. płk Stefan Rowecki, dowódca Warszawskiej Brygady Motorowej (później komendant główny Armii Krajowej o pseudonimie „Grot”). „Znalazłem się z brygadą w rejonie lasów Frampola” – notował w swoim dzienniku. „Rozpaczliwy widok przedstawiał w nocy: Janów Lubelski i Frampol. Obydwa silnie zbombardowane, spalone doszczętnie, moc trupów ludzkich i końskich porozrzucanych wszędzie. Makabryczny widok”.

„Frampol stał się obiektem treningowym Luftwaffe, kosztem życia wielu mieszkańców i zniszczenia zabudowy miasteczka” – podkreślał także Jan Górak w książce pt. „Miasta i miasteczka Zamojszczyzny”.

Tragedia Frampola jest jednym z symboli niemieckiego bestialstwa. Porównywana jest często do losów hiszpańskiej Guerniki. Dlaczego? Tam, 26 kwietnia 1937 r. doszło do podobnego nalotu. Samoloty niemieckiego Legionu Condor zrównały wówczas miasto z ziemią. Zginęło wielu bezbronnych mieszkańców.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…