Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W 1998 roku, podczas wizyty królowej Elżbiety II u króla Arabii Saudyjskiej...

W 1998 roku, podczas wizyty królowej Elżbiety II u króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha, królowa niespodziewanie zasiadła za kierownicą, wprawiając króla w przerażenie. Ostatecznie skończyło się na tym, że Abdullah poprosił królową o to, aby zmniejszyła prędkość.

Poza tym wydarzeniem król Abdullah nigdy wcześniej ani później nie jechał samochodem kierowanym przez kobietę. Do 2018 roku w Arabii Saudyjskiej kobiety nie miały możliwości jazdy samochodem ani posiadania prawa jazdy. 

Warto dodać, że w czasie II Wojny Światowej królowa Elżbieta II, jeszcze jako księżniczka i następczyni tronu, wstąpiła do Auxiliary Territorial Service, utworzonej w 1938 roku paramilitarnej organizacji grupującej kobiety, których umiejętności mogły przysłużyć się armii w czasie konfliktu zbrojnego. W początkowym okresie wojny księżniczka angażowała się głównie w działalność propagandową, wygłaszając liczne przemówienia i odbywając spotkania zagrzewające Brytyjczyków do walki. W 1940 roku przemawiała do dzieci, dodając im nadziei i otuchy. Sama miała wówczas zaledwie 14 lat! Gdy skończyła 16 lat, po raz pierwszy wizytowała jednostkę wojskową. Dwa lata później, na swoją prośbę, chciała wstąpić do Auxiliary Territorial Service. Tam przydzielono jej funkcję szeregowego pracownika i oddelegowano na kurs prawa jazdy. Miała nie tylko nauczyć się jeździć, ale i zostać mechanikiem. Barbara Maranzani napisała o jej służbie: „Nauczyła się rozbierać, naprawiać i odbudowywać silniki oraz zmieniać opony, a także jak prowadzić każdą maszynę, na której pracowała, w tym jeepy, ciężarówki i karetkę pogotowia”. W jednym z powojennych artykułów zaangażowanie Elżbiety opisywano w dość plastyczny sposób: „Jedną z jej największych radości było ubrudzenie sobie paznokci i zrobienie tłustych plam na rękach, co pokazywała później swoim przyjaciołom”.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…