Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Organizacja Ahnenerbe, a więc Niemieckie Dziedzictwo, była oczkiem w głowie

Organizacja Ahnenerbe, a więc Niemieckie Dziedzictwo, była oczkiem w głowie Heinricha Himmlera. Powołano ją w roku 1935, a 1939 została włączona w ramy SS. Pod patronatem jednego z największych nazistowskich zbrodniarzy rozwinęła szeroką działalność pseudonaukową.

Oficjalnie Ahnenerbe miała zajmować się badaniem i ujawnianiem spuścizny kulturowej ludów germańskich. W praktyce jednak nie odkrywała przeszłości, lecz kreowała wyssane z palca nacjonalistyczne mity.

Organizacja dzieliła się na ponad 40 sekcji i instytutów. Należeli do niej astronomowie, etnolodzy, historycy, biolodzy, filolodzy, botanicy, muzykolodzy, orientaliści, antropolodzy, a także – archeolodzy.
w pracy Archeology in the Third Reich Heinrich Himmler oczekiwał od nich, że „dowiodą dominującej pozycji Germanów i ich przodków u zarania cywilizacji”.

Aby pokazać że ludzka kultura zaczęła się od pra-Niemców i zademonstrować rzekomy wpływ germański na wszelkie wielkie osiągnięcia prahistoryczne, Ahnenerbe planowała cały szereg wypraw poza granice Rzeszy.

W Sikkim i Tybecie pseudonaukowcy na usługach SS szukali rzekomych podobieństw między fizjonomią miejscowej ludności a mieszkańcami Niemiec.

Zespół kierowany przez zoologa Ernsta Schäfera prowadził pomiary czaszek opanowany ideą, że w czasach przedhistorycznych ludy nordyckie… dokonały podboju najwyżej położonego obszaru na świecie, a także prowadziły wojny z Chińczykami i Japończykami.

Wyprawa doszła do skutku w latach 1938-1939. Żadnych rzetelnych rezultatów nie przyniosła.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…