Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Do budowy wieżowca Burdż Khalifa wykorzystano m.in. 19 tysięcy ton stali...

Do budowy wieżowca Burdż Khalifa wykorzystano m.in. 19 tysięcy ton stali (wg innych źródeł - nawet 35 tys. ton), pozyskanej z rozbiórki Pałacu Republiki - dawnej siedziby parlamentu (Izby Ludowej) Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Pałac zbudowano w latach 1973-1976, na miejscu dawnego Zamku Miejskiego (Berliner Stadtschloss), wyburzonego z przyczyn praktycznych (uszkodzenia odniesione w trakcie II wojny światowej) i ideologicznych (komuniści uważali go za symbol pruskiego imperializmu). Był to budynek wielofunkcyjny, oprócz Izby Ludowej mieściły się w nim m.in. teatry, sale konferencyjne, sala kongresowa na 5000 miejsc z przesuwanymi mechanicznie ścianami, miejsca rozrywki itd. 

Jednak dwa tygodnie przed zjednoczeniem Niemiec, 19 września 1990 r., Pałac został zamknięty dla osób postronnych, ze względu na ogromną ilość azbestu użytą do jego budowy. Nowe normy, surowsze niż w NRD, nie pozwalały na użytkowanie budynku w tym stanie, dlatego w 1998 r. podjęto się operacji usunięcia rakotwórczego budulca. Operacja zakończyła się w 2003 r., ale jednocześnie prowadzone prace doprowadziły do dewastacji wnętrza Pałacu. Z tego powodu władze niemieckie podjęły decyzję o jego całkowitej rozbiórce, która miała miejsce w latach 2006-2008. Na miejscu zburzonego Pałacu odbudowano stojący tam do lat 50. Zamek Miejski.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…