Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Shot at Dawn Memorial – pomnik znajdujący się w National Memorial Arboretum...

Shot at Dawn Memorial – pomnik znajdujący się w National Memorial Arboretum we wsi Alrewas w angielskim hrabstwie Staffordshire, upamiętniający 306 żołnierzy British Army i Wspólnoty Narodów straconych przez sądy wojenne za dezercję i inne przestępstwa zagrożone karą śmierci podczas I wojny światowej.

Żołnierz w mundurze i płaszczu wojskowym ma ręce związane za plecami i zasłonięte przepaską oczy, a na jego szyi wisi dysk celowniczy. Przed posągiem znajduje się sześć drzew iglastych reprezentujących pluton egzekucyjny, a za nim 306 drewnianych pali, każdy z imieniem, wiekiem, pułkiem, stopniem i datą śmierci straconego żołnierza brytyjskiego lub Wspólnoty Narodów.

Postać żołnierza wykonana z betonu, wzorowana jest na szeregowym Herbercie Burdenie, który w wieku 16 lat dodał dwa lata do swojego wieku, aby zaciągnąć się do fizylierów z hrabstwa Northumberland. Zdezerterował pod Ypres po tym, jak jego jednostka poniosła ogromne straty w bitwie i został postawiony przed sądem wojennym 2 lipca 1915 roku, a następnie rozstrzelany 21 lipca w wieku 17 lat. Pomimo swojego młodego wieku nie miał obrońcy podczas procesu, a ze względu na ciężkie straty jego batalionu, nie wezwano żadnych świadków.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…