Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski - jedna z polskich ikon, jeżeli

12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski - jedna z polskich ikon, jeżeli – 12 maja 1935 roku zmarł Józef Piłsudski - jedna z polskich ikon, jeżeli chodzi o walki niepodległościowe. Był wieloletnim działaczem socjalistycznym. Uczestniczył w działaniach Organizacji Bojowej PPS. Z przekonania był socjalistą.
W czasie swojego życia przeżył zesłanie w głąb Rosji za wspieranie organizacji organizującej zamach na cara - jak się okazało, był przewodnikiem dla jednego z zamachowców. Po rozpoczęciu działalności w PPS miał okazję zostać naczelnym Robotnika. Był członkiem CKW i przedstawicielem PPS w II Międzynarodówce Socjalistycznej.
Podjął próby tworzenia organizacji paramilitarnych, które miały pomóc zrealizować jeden z postulatów PPS - wolną Polskę. Niestety, przez działania m.in. Narodowej Demokracji, udało mu się to dopiero po wybuchu Rewolucji 1905 roku - wtedy powstała Organizacja Bojowa PPS (wcześniej próbowano stworzyć oddziały polskie w Japonii, niestety Roman Dmowski i ND storpedowały pomysł). Do najsłynniejszych akcji OB PPS należy m.in. akcja pod Bezdanami czy „krwawa środa”.
W trakcie I Wojny Światowej Piłsudski stworzył Legiony Polskie. Po odzyskaniu niepodległości przyjął stanowisko Naczelnika Państwa. Odpowiedzialny jest także za zamach majowy z 1926 roku.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…