Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Konflikt w Tetowie – konflikt zbrojny z 2001 roku między...

Konflikt w Tetowie – konflikt zbrojny z 2001 roku między... – Konflikt w Tetowie – konflikt zbrojny z 2001 roku między rządem macedońskim i miejscowymi Albańczykami.

 Podłożem konfliktu w Tetowie był rozpad Jugosławii, który spowodował napływ dużej liczby Albańczyków z Kosowa i Albanii do Macedonii.
 2 stycznia Albańczycy zaatakowali posterunek policji we wsi Tearka w pobliżu Tetowa – zginął policjant, a trzech innych zostało rannych.
 Walki pomiędzy siłami rządowymi i Armią Wyzwolenia Narodowego (następczynią Armii Wyzwolenia Kosowa) rozpoczęły się 12 lutego.
 Liczące około 5 tysięcy ludzi oddziały UÇK rozpoczęły napady zbrojne
 na posterunki policji, jednostki wojskowe, szlaki komunikacyjne, ujęcia wody i na ludność cywilną, zmuszając Macedończyków do ucieczki z terenów zasiedlonych przez większość albańską. Mimo że Albańczycy zdecydowali się na konfrontację zbrojną, ich celem była jedynie
 poprawa ich sytuacji bytowej w Macedonii, a nie secesja.

 Do 14 marca rebelianci opanowali rejon Tetowo, 17 marca rząd macedoński ogłosił mobilizację. 3 maja rozpoczęła się operacja wojskowa przeciwko UÇK w rejonie Kumanowa, która zakończyła się niepowodzeniem. Negocjacje w Ochrydzie rozpoczęły się 28 lipca i zakończyły 13 sierpnia podpisaniem porozumienia. Dopiero po zawarciu pokoju ostatecznie wygasły walki. Na zdjęciu rezerwowa jednostka policji macedońskiej
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…

Więcej faktów

Nasza planeta krąży wokół środka ciężkości układu słonecznego (barycentrum), – Nasza planeta krąży wokół środka ciężkości układu słonecznego (barycentrum), który często pokrywa się z obszarem zajmowanym przez Słońce, chociaż nie zawsze. Czasem duże planety mogą „wyciągnąć” barycentrum z obszaru Słońca, co oznacza, że Ziemia (jak i wszystkie inne planety wraz ze Słońcem) orbitują wokół pustego miejsca.