Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Żaby chwytają swoje ofiary wykorzystując nie tylko właściwości swojego języka

Żaby chwytają swoje ofiary wykorzystując nie tylko właściwości swojego języka (jednego z najbardziej miękkich materiałów biologicznych), ale też śliny, która jest płynem pseudoplastycznym (płynem nienewtonowskim rozrzedzanym ścinaniem).

W normalnym stanie ślina żaby jest ok. 50 tys. razy bardziej lepka od ludzkiej. Pod wpływem siły uderzenia lepkość śliny gwałtownie spada, co pozwala jej rozprowadzić się po ciele ofiary, a po chwili lepkość na powrót wzrasta, by pochwycić posiłek w śmiertelną pułapkę. Zajmuje to poniżej 0,07 sekundy.

Kiedy już ofiara znajdzie się w jamie ustnej żaby, muszą one znowu poddać swoją ślinę działaniu siły, która zmniejszy jej lepkość na tyle, by uwolnić posiłek. Robią to wykorzystując gałki oczne, które cofają się w głąb głowy i generują potrzebne ciśnienie.

Innym przykładem płynu pseudoplastycznego jest farba. Pod wpływem sił przykładanych pędzlem traci lepkość, co pozwala rozprowadzić ją po powierzchni, a potem na powrót staje się lepka, dzięki czemu nie spływa.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…