Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W latach 40. Jack Northrop, projektant lotniczy i założyciel Northrop Corporation...

W latach 40. Jack Northrop, projektant lotniczy i założyciel Northrop Corporation (obecnie Northrop-Grumman) pracował nad stworzeniem bombowca strategicznego w układzie latającego skrzydła. Efektem jego prac były prototypy YB-35 (z napędem śmigłowym) i YB-49 (odrzutowy). Niestety, jego projekty nie trafiły do produkcji seryjnej z powodu trudności związanych z nieortodoksyjnym układem samolotu; sam Northrop uważał że zarzucenie projektu było "karą" ze strony Sekretarza Sił Powietrznych Stuarta Symingtona za odmowę fuzji firmy Northrop z zakładami Convaira.

Northrop, który przeszedł ma emeryturę w 1952 r. po zamknięciu projektu YB-35 i YB-49, zaczął podupadać na zdrowiu, lecz w 1976 r. zgłosił się do NASA, przekonując o zaletach latających skrzydeł (niski opór czołowy, duża siła nośna). NASA odpowiedziała tajemniczo, że jest świadoma tych zalet.

W 1980 r. Northrop, poruszający się już na wózku, otrzymał pozwolenie aby zobaczyć plany i model najnowszego dziecka firmy Northrop-Grumman - strategicznego, niewykrywalnego bombowca B-2 Spirit. Rozpiętość skrzydeł maszyny okazała się dokładnie taka sama jak w przypadku YB-49 - 52 metry. Niebędący już w stanie mówić Northrop wziął do ręki kartkę i długopis i napisał na niej: "Teraz rozumiem, czemu Bóg nie pozwolił mi umrzeć przez ostatnie 25 lat". Odszedł z tego świata 10 miesięcy później; B-2 Spirit odbył pierwszy lot w 1989 r., wszedł do służby w 1997 r., a dwa lata później odbył pierwszą misję bojową, atakując serbskie cele w Jugosławii.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…