Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Kilka kilometrów od Księstwa Monako, na szczycie wysokiego na 486 metrów...

Kilka kilometrów od Księstwa Monako, na szczycie wysokiego na 486 metrów wzgórza, znajdują się imponujące pozostałości pomnika. Pomnik ów zwany Tropaeum Alpinum lub Tropaem Augusti (Trofeum Alpejskie / Trofeum Augusta) powstał około 6 r. p.n.e. na cześć zwycięstw dokonanych w kampaniach pomiędzy 16 a 7 rokiem p.n.e. przez cesarza Augusta nad plemionami alpejskimi.

Trofeum jest częściowo zrekonstruowane i ma 35 m wysokości. Na kwadratowej podstawie umieszczono okrągłą rotundę, która zawierała początkowo 24 kolumny w porządku toskańskim. Podtrzymywały one tryglifowy fryz. Nad nim znajdował się stożkowy postument, na którego szczycie prawdopodobnie znajdował się posąg Augusta. Rotunda wraz z dachem i posągiem mierzyła prawdopodobnie 49 m. Do naszych czasów przetrwała tylko część okrągłej ściany i kilka kolumn.

Na cokole pomnika znajduje się w stanie fragmentarycznym inskrypcja wymieniająca wszystkie pokonane plemiona (było ich 45). Dzięki Pliniuszowi Starszemu znamy całość tekstu, bowiem zamieścił go w swoim dziele, w "Historii naturalnej".

Pomiędzy XII a XV wiekiem trofeum przerobiono na fortecę, a w obrębie jego murów mieszkańcy budowali domy. W 1705 roku podczas wojny pomiędzy Sabaudią a Francją Ludwik XIV kazał zniszczenie wszystkich fortec jakie znajdowały się w tym regionie. Trofeum częściowo rozebrano, a jego kamienie posłużyły jako budulec miedzy innymi pod budowę pobliskiego kościoła Świętego Michała.
W 1929 pomnik częściowo odrestaurowano dzięki sfinansowaniu przez Edwarda Tucka. W jego pobliżu powstało małe muzeum gdzie znajdują się antyczne fragmenty, gipsowe odlewy, fotografie i makieta przedstawiająca próbę rekonstrukcji trofeum.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…