Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

8 sierpnia 1952 r. podczas wojny w Korei dwa brytyjskie myśliwce Hawker...

8 sierpnia 1952 r. podczas wojny w Korei dwa brytyjskie myśliwce Hawker Sea Fury, osłaniające bombowce Fairey Firefly, zostały zaatakowane przez formację 8 MiGów-15, pilotowanych przez chińskich "ochotników". Odrzutowce radzieckiej produkcji zdołały uszkodzić jednego Firefly'a, jednak w walce kołowej z "Furiami" Brytyjczykom udało się trafić jeden z MiG-ów, zmuszając dymiącą maszynę do ucieczki. Był to jedyny przypadek w trakcie wojny gdy brytyjski pilot na brytyjskim samolocie zestrzelił wrogą maszynę (pozostali latali na samolotach amerykańskich)
 i jeden z ostatnich przypadków gdy samolot o napędzie śmigłowym zdołał zestrzelić odrzutowiec (ostatni raz miał miejsce podczas wojny
 w Wietnamie, w czerwcu 1965 r.)

Przez wiele lat strącenie przypisywano Lt. Peterowi Carmichaelowi, jednakże współczesne badania wskazują, że prawdziwym zwycięzcą był jego skrzydłowy, Sub Lt. Brian "Smoo" Ellis, m.in. dlatego że po powrocie na lotniskowiec Ellis praktycznie nie miał amunicji w swoim samolocie, natomiast w maszynie Carmichaela pozostawało jej 90%.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…