Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation
poczekalnia

Interesująca rekonstrukcja kuchni w rzymskim barze ulicznym (coupona lub

Interesująca rekonstrukcja kuchni w rzymskim barze ulicznym (coupona lub thermopolium), znajdującej się w muzeum Lugdunum we francuskim mieście Lyon.
Tego typu bary znajdowały się na parterze insuli. Typowe thermopolium składało się z małej izby z wysuniętą długą kamienną/murowaną ladą. W takiej ladzie osadzone były gliniane słoje (dolia), w których umieszczano usmażone i przygotowane jedzenie. W tej rekonstrukcji widzimy tył kuchni, w której ustawiony był osobny stół, na którym można było pokroić jedzenie. Widoczne jest także palenisko na żar z węgla lub piec (furnus).
Dla porównania, domy rzymskie posiadały kuchnie małe, budowane w sposób minimalistyczny. Były to pomieszczenia ciemne, zadymione i bez okien. Na ścianach znajdowały się haczyki i łańcuchy do zawieszania naczyń (garnki, patelnie), noży, widelców do mięsa, sita, tarek czy innych naczyń.
Kuchnie były luksusem, na którym nie wszyscy mieszkańcy Rzymu mogli sobie pozwolić, stąd właśnie liczne bary na ulicy, z których korzystali chętnie plebejusze.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…