Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

O ile niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, którego ostrzał składnicy...

O ile niemiecki pancernik Schleswig-Holstein, którego ostrzał składnicy na Westerplatte stał się symbolicznym początkiem II wojny światowej, należy do najsłynniejszych okrętów wojennych w historii, o tyle mniej znany może być jego pierwszowojenny odpowiednik - monitor rzeczny SMS Bodrog.

Okręt został przyjęty do służby w C.K. Marynarce Wojennej w 1904 r. i stacjonował w Zemunie, obecnie leżącym w Serbii. 29 lipca 1914 r., dzień po wypowiedzeniu Serbii wojny przez Austro-Węgry, Bodrog ostrzelał serbskie pozycje obronne w pobliżu Belgradu, oddając tym samym pierwsze strzały konfliktu, który przeszedł do historii jako I wojna światowa. Służył następnie aż do 1918 r., kiedy po rozpadzie Austro-Węgier przypadł w udziale Królestwu Serbów, Chorwatów i Słoweńców - prekursorowi późniejszej Jugosławii, - jako monitor rzeczny "Sava".

Co ciekawe, w przeciwieństwie do wspomnianego na początku Schleswiga-Holsteina, Sava przetrwała również II wojnę światową i pozostawała w służbie do 1962 r. Następnie została przekazana przedsiębiorstwu państwowemu, gdzie służyła jako statek towarowy (przewożąc m.in. żwir). W 2015 r. została przejęta przez serbskie Ministerstwo Obrony, które wraz z Muzeum Wojskowym w Belgradzie odrestaurowało okręt. Od 2021 r. monitor stoi zakotwiczony na swojej imienniczce - rzece Savie w Belgradzie.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…