Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wbrew swojemu tytułowi, powyższe zdjęcie - "Burst of Joy" (Wybuch

Wbrew swojemu tytułowi, powyższe zdjęcie - "Burst of Joy" (Wybuch radości) Slavy "Sala" Vedera, bynajmniej nie było radosnym momentem dla widocznego z lewej strony Roberta Stirma.

Stirm został zestrzelony nad Hanoi 27 października 1967 r., i spędził 5 lat w północnowietnamskiej niewoli, m.in. w niesławnym "Hanoi Hilton" (obozie dla jeńców amerykańskich, znanym z torturowania i głodzenia przebywających tam lotników). W 1973 r. władze amerykańskie wynegocjowały powrót jego i 19 innych jeńców do USA.

Fotograf Slava Veder zauważył rodzinę biegnącą w stronę wychodzącego z samolotu C-141 Stirma, i wykonał serię zdjęć, gdy córka Roberta, 15-letnia Lorrie (która nie widziała ojca od 6 lat) rzuca się na niego z otwartymi ramionami. Wywołał je następnie w jednej z łazienek bazy lotniczej Travis, i rozesłał do agencji prasowych.

Veder nie wiedział jednak, że trzy dni przed przylotem, w dniu w którym zwolniono go z niewoli, Stim otrzymał list od swojej żony Loretty (widoczna na zdjęciu z bukietem kwiatów w ręce), w którym zakomunikowała mu zamiar wzięcia z nim rozwodu, argumentując to niezadowoleniem z małżeństwa (jej zdaniem, obopólnym, choć Robert wielokrotnie podkreślał że to myśli o jego rodzinie trzymały go przy życiu). Później Stirm dowiedział się że gdy przebywał w niewoli, jego żona romansowała z innymi mężczyznami, z których niektórzy składali jej propozycje matrymonialne.

Jakby tego było mało, pomimo że para rozwiodła się rok później, a Loretta ponownie wyszła za mąż, w sądzie wywalczyła nie tylko prawa do opieki nad dziećmi, ale też do 43% emerytury wojskowej jej byłego już męża. 

Gdy zdjęcie wygrało nagrodę Pulitzera, Veder rozesłał jego kopię do wszystkich członków rodziny Stirma, którzy powiesili je w swoich domach - oprócz samego Roberta, który przyznał że budzi w nim zbyt wiele bolesnych uczuć.

Dalsze losy Roberta nie są znane. Loretta przeniosła się do Teksasu, i zmarła na raka w 2010 r.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…