Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Shinano - jeden z najbardziej pechowych okrętów II wojny światowej...

Shinano - jeden z najbardziej pechowych okrętów II wojny światowej

4 maja 1940 roku w stoczni w Yokosuka położono stępkę pod trzeci z kolei pancernik typu Yamato, który nazwano „Shinano”. Jednak braki w surowcach doprowadziły do wstrzymania konstrukcji.

W 1942 roku zdecydowano, iż Shinano zostanie lotniskowcem. W miejsce artylerii i części opancerzenia umieszczono zbiorniki paliwa oraz części zamiennych. W środku okrętu umieszczono hangar długi na 168 m, w którym mieścić się miało 120 samolotów (z których większość służyć miała do uzupełniania strat innych lotniskowców)

Dzięki zachowaniu jego wymiarów (266 m długości i 36 m szerokości) stał się największym okrętem na świecie, dorównując superpancernikom "Yamato" i "Musashi".

19 listopada 1944 r. okręt został włączony w skład floty japońskiej. Wypłynął w swój pierwszy rejs, z Yokosuki do stoczni Kure, w której miało nastąpić ostatnie doposażenie okrętu i przeszkolenie załogi.
 29 listopada 1944 r. amerykański okręt podwodny USS „Archerfish” zauważył japoński lotniskowiec w eskorcie niszczycieli i wystrzelił
 w jego kierunku 6 torped, z których 4 trafiły w cel.

Chociaż lotniskowiec utrzymywał się na wodzie jeszcze przez kilka godzin po trafieniach, w wyniku paniki wśród niedoświadczonych marynarzy i robotników śmierć poniosło 1435 ludzi z 2515‬ znajdujących się na pokładzie.

Początkowo Biuro Wywiadu Marynarki Wojennej nie wierzyło w raport kapitana okrętu podwodnego, gdyż Stany Zjednocznone nie miały pojęcia o konstruowaniu ogromnego lotniskowca przez Japończyków.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…