Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Cista Ficoroni to rzymski, wykonany z brązu, pojemnik na przybory toaletowe.

Cista Ficoroni to rzymski, wykonany z brązu, pojemnik na przybory toaletowe. – Cista Ficoroni to rzymski, wykonany z brązu, pojemnik na przybory toaletowe. Datowana jest na IV wiek p.n.e.
Na pokrywce wyryta jest także inskrypcja opisująca okoliczności powstania naczynia: wykonał je w swoim rzymskim warsztacie Novios Plautios dla niejakiej Dindii Macolnii, która zamówiła je dla swojej córki.

Naczynie ma kształt cylindra, wspartego na trzech nóżkach (w tym jednej wykonanej już w czasach nowożytnych) w formie lwich łap, zwieńczonych reliefem w formie trzech postaci przedstawiających przypuszczalnie Heraklesa, Erosa i Jolaosa. Jego pokrywkę wieńczy natomiast grupa figuralna ukazująca Dionizosa w towarzystwie dwóch satyrów.

Na powierzchni naczynia wygrawerowana została scena przedstawiająca epizod z mitu o wyprawie Argonautów po złote runo: po przybyciu do kraju Bebryków żeglarze chcą zaczerpnąć wody ze źródła, zostają jednak wyzwani przez panującego tam króla Amykosa na pojedynek bokserski. Do walki stają Kastor i Polluks, którzy po odniesieniu zwycięstwa przywiązują pokonanego władcę do drzewa.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…