Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

W basenie Morza Śródziemnego wynalazek pisma w pierwszej kolejności obejmował

W basenie Morza Śródziemnego wynalazek pisma w pierwszej kolejności obejmował spokrewnione ze sobą języki semickie. Nie były to jednak znane dzisiaj alfabety, a tzw. abdżady, czyli zestawy znaków odpowiadających konkretnym spółgłoskom, samogłoski zaś musiały być albo odgadywane przez czytelnika, albo reprezentowane były przez te same znaki mimo kompletnie innej wymowy (np. "o" i "u").

To z tego faktu wzięły się panujące do dzisiaj w środowiskach lingwistycznych kontrowersje dotyczące prawidłowej wymowy wielu nazw własnych starożytnych kultur. Najlepiej znanym przykładem jest imię hebrajskiego Boga "JHWH", którego tradycyjnie akceptowana wersja "Jahwe" jest odrzucana między innymi przez świadków Jehowy.

O ile jednak zdecydowana większość hebrajskiej nomenklatury jest nam dzisiaj znana w stu procentach, to najwięcej problemów badaczom sprawia starożytny Egipt. I tak znani z anglojęzycznej historiografii król Tutankhamun i bóg Re nad Wisłą stają się królem Tutenchamonem i bogiem Ra. Żadnej z tych wersji nie da się jednak w stu procentach potwierdzić ani obalić.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…