Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Via Appia w starożytnym Rzymie była główną aleją cmentarną. Wznosiły się...

Via Appia w starożytnym Rzymie była główną aleją cmentarną. Wznosiły się wzdłuż niej niezliczone ilości pomników i monumentalnych grobowców najważniejszych rodów rzymskich. Wśród nich były też i zbiorowe mogiły
 dla mniej zamożnego społeczeństwa.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 1726 roku przy Via Appia natrafiono na ciekawy budynek, który
 nazwano później Monumentum Liviae – columbarium.
 Był to wzniesiony pod koniec panowania cesarza Augusta, zbiorowy grobowiec, w którym znajdowało się ponad tysiąc skremowanych szczątek niewolników i wyzwoleńców.
 Prochy zostały umieszczone w urnach (ollae) te natomiast ustawiono w niewielkich niszach, które mogą przypominać gołębnik. Rzymskie słowo columba znaczny „gołębica”.
 Dzięki wznowionym badaniom nad marmurowymi tabliczkami znajdującymi się w niszach, ustalono że ponad 90 osób tam pochowanych pracowało dla żony Augusta – Liwii, przez co stała się ona jakoby patronką tej krypty. W cesarskim domu panowała swego rodzaju hierarchia wśród służby.

Każdy zajmował się przydzielonym jemu zadaniem… tak więc mamy tu fryzjerów, masażystów, odźwiernych, pisarzy i kopistów, księgowych, lokai, wełniarzy, czyścicieli okien, szewców, budowniczych, hydraulików, polerowaczy mebli, złotników, piekarzy, zaopatrzeniowców, medyków, mamki, a nawet osobę, która zajmowała się samymi perłami cesarzowej. Są nawet dwie niewolnice, które za zadanie miały zajmować się oficjalną suknią cesarzowej, a inne zajmowały się
 tyko i wyłącznie odkładaniem ubrań do skrzyń.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…