Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jaka była pozycja prawna kobiet w antycznym Rzymie? Książki z prawa rzymskiego...

Jaka była pozycja prawna kobiet w antycznym Rzymie? Książki z prawa rzymskiego w tym "Prawo rzymskie: słownik encyklopedyczny" Witolda Wołodkiewicza podają wiele ciekawostek odnośnie praw i obowiązków, które zmieniały się na przestrzeni wieków i dotyczyły różnych grup.

Kobieta po ukończeniu 12 lat (czyli pełnoletniości w rozumieniu prawa rzymskiego) mogła rozporządzać swoim majątkiem dowolnie, a mężczyzna - jej opiekun prawny - udzielał jedynie zezwolenia na samodzielne wykonywanie przez nią bardziej istotnych czynności prawnych - w prawie rzymskim ta instytucja była znana jako tutela mulierum. Kobieta jednak miała możliwość odwołania się od decyzji opiekuna i do udzielenia jej zgody,  dojrzała kobieta mogła sobie też wybrać innego opiekuna za pośrednictwem innego mężczyzny.

Za rządów Oktawiana Augusta funkcja opiekuna prawnego kobiety stopniowo wychodziła z użycia, by zostać całkowicie zniesioną pod koniec jego panowania. Kobiety na równi z mężczyznami miały również obowiązek alimenta, czyli zapewnienia środków niezbędnych do życia najbliższej rodzinie, jak wyżywienie, ubranie i zakwaterowanie. Obowiązek alimentacji już w okresie republiki obciążał wzajemnie rodziców i dzieci,
 a później również dziadków i wnuków.
Zobacz następny

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…